2020.11.29 Piękne panie i piękni panowie

29 listopada 2020

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Marek Grechuta - wybitny liryk, ale i poszukujący muzyk, wielbiciel sztuki i malarz, interpretator poezji i poeta zmarł dziesięć lat temu. Jego twórczość jest wciąż z nami.

 1. Tango anawa - M.BAJOR
 1. Nie dokazuj - JACEK WóJCICKI
 2. Niepewność - MICHAŁ ŻĘBROWSKI/KASIA STANKIEWICZ
 3. Jak kania dżdżu - JANUSZ RADEK
 4. Ten sen - DOROTA MIŚKIEWICZ
 5. Piosenka dla ptaka - MAGDA STECZKOWSKA
 6. Zbudzisz się przy mnie- BEATA RYBOTYCKA I GRZEGORZ TURNAU
 7. Coś jakby kolęda - PIOTR BUKARTYK
 8. Sarajevo - JAROMIR NOHAVICA
 9. Peterburg - Jaromír Nohavica & Kapela
 10. Jagoda - ZUZANNA
 11. Ja nie chcę spać - KATARZYNA GRONIEC

…….

 1. Pogodynka - BASIA STĘPNIAK – WILK

Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. Uwodziciele, hipnotyzerzy, królowie życia. Byli dla siebie stworzeni. I byli dla siebie przekleństwem. Remigiusz Grzela wydał ksiażkę  "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata"

 1. Zmierzch - KALINA JĘDRUSIK

Z materiałów prasowych: "Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał. Uznany, charyzmatyczny i sporo od niej starszy pisarz zauważył ją na ulicy, gdy był jeszcze mężem innej. Długo szedł tyłem, by nie stracić jej z oczu – bo w początkującej nieśmiałej aktorce o wielkich i smutnych oczach zobaczył materiał na wielką gwiazdę i pierwszą seksbombę polskiego kina"

 1. Bo we mnie jest sex - KALINA JEDRUSIK
 1. DLA CIEBIE JESTEM SOBĄ - KALINA JĘDRUSIK
 1. TO BĘDZIE MIŁOŚĆ NIEDUŻA - KALINA JĘDRUSIK/JEREMI PRZYBORA
 2. La Valse du Mal - DOROTA MIŚKIEWICZ & KRZYSZTOF HERDZIN & ATOM STRING QUARTET
 3. Gdy wybierać jeszcze mogłam - GRAŻYNA AUGUŚCIK
 4. Nie Dotykaj Mojego Telefonu - JAROSŁAW WASIK
 5. Dlouh} pad - TARA FUKI
 6. JESIENNA ZADUMA - MIECZYSŁAW SZCZEŚNIAK
 7. TYMCZASEM - DAGMARA KORONA
 8. DOBRANOC - LORA SZAFRAN I BOGDAN HOŁOWNIA


Przeczytaj, zanim skomentujesz

2021.02.14 Walentynkowe romanze i inne miłosne formy


Pieśni nazywane romanzą wiąże tradycja poezji i muzyki prowansalskiej, ech ci trubadurzy...! Wszystko dla miłości, więc my tu dla miłości - gramy...2021.02.07 Pod Księżycem, tym razem - poezja karnawałowa i poezja zaangażowana...


Sięgniemy po poetyckie, ale jednak karnawałowe emocje, a w świat uczuć wskakujemy za sprawą i przedwojennych szlagierów i późniejszej poezji zaangażowanej.2021.01.31 Pod Księżycem - morskie opowieści i metafory na zimowe wieczory.


Oto celebrujemy koniec pierwszego miesiąca tego wciąż jeszcze nowego roku i dlatego przed nami poetycki zestaw na każdą okazję i na każde poetyckie nuty.... Mamy też morskie opowieści i metafory na zimowe wieczory!2021.01.24 Pod Księżycem - radiowa komunikacja dusz!


To jest chyba jedna z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej przydatnych w życiu umiejętności. W dobrej rozmowie nie chodzi o wymianę zdań, o paplanie, o nieistotną komunikację. Dobra rozmowa to nie jednostronny wywiad, pusta dyskusja, czy polemika. W takiej rozmowie chodzi o „dotknięcie duszy” drugiej osoby, o wymianę.2021.01.17 Dobry wieczór i dzień dobry - Pod Księżycem każda fraza, to czysta poezja.


Przez śniegi i mrozy pędzę ku czystej poezji. Jeśli z głośnika lecą dobre opowieści, to droga odśnieża się sama. Można to sprawdzić... A tymczasem - "Dzień dobry" to debiutancka płyta Zuzanny Moczek. Mamy tu poezję, mamy nutkę folku, mamy artystkę na rynku muzycznym od niemal dekady, ale album - jest od niedawna.2021.01.10 Pod księżycem i pod słońcem...


Pod księżycem i pod słońcem2021.01.03 Pod Księżycem - noworoczna "Pogoda na Szczęście" i inne noworoczne opowieści


Agnieszka Osiecka pisała tak:

Na kraniec siedmiu mórz,
Na kraniec siedmiu zórz
Przypłynął raz kapitan,
Z księżycem się przywitał
I zapadł w sen i śnił

("Pogoda na szczęście")

My się z księżycem witamy i zasypiamy po godzinie 22, do tego czasu zaś - wchłaniamy noworoczne i opowieści...2020.12.27 Pod Księżycem - życzymy sobie świąt jak z bajki, więc...


Wśród wielu, nieobojętnych dla rozwoju młodego człowieka wytworów ważne miejsce zajmują baśnie i bajki. Przez sporą część życia chcemy wskoczyć w jakąś bajkę. Szczególnie święta działają nam na wyobraźnię, czemu wychodzimy na przeciw...2020.12.13 Pod Księżycowa wycieczka do poetyckiego Krakowa


Basia Stępniak-Wilk jako specjalistka od urody słowa, jest w tym wyjątkowa i jedyna. Dlatego zachęcam do słuchania jej piosenek i przejmowania tej lekkości, z jaką można traktować wydarzenia życiowe (nie tylko wtedy, gdy chce się napisać piosenkę). Jeśli ktoś ma podejrzenia, że to nie są czasy na takie finezje – to się myli.
 
 

Prowadzący:

Miłka Malzahn


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok