20.09.2023
"Słodkie dziedzictwo" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk
Pszczoły jako jedyne owady mają serce. Szanujemy je, bo dają nam miód. Tymczasem powinniśmy o nie dbać, bo dają nam życie.
19.09.2023
"Pączki z historią" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Paweł i Michał: z wykształcenia jeden jest prawnikiem, a drugi historykiem. Obaj jednak zdecydowali, że praktycznym zawodem stanie się dla nich cukiernictwo i mimo wielu pasji i marzeń, jakie mają młodzi ludzie, zdecydowali się prowadzić zakład produkujący pączki i ciastka.
18.09.2023
"Bliscy z przeszłości" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Witold Bogdański nie tylko odkrywa nowe fakty o wojennej katastrofie polskiego statku Wigry u wybrzeży Islandii, ale też przywraca pamięć o tym wydarzeniu w Polsce i Islandii. Jego emigranckie życie od ponad dekady wypełniają poszukiwania okoliczności tej dramatycznej historii.
17.09.2023
"Świat rodził się od nowa" - audycja dokumentalna Dariusza Kucia
Audycja dokumentalna z cyklu "Za pierwszego Sowieta" z 1996 roku przedstawia pierwsze dni okupacji sowieckiej na Białostocczyźnie.
15.09.2023
"Tylko żyć" - reportaż Dominiki Dębskiej
Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.
14.09.2023
"Pogoda ducha po islandzku" - reportaż Joanny Sikory
Pisała od najmłodszych lat, ale dopiero na Islandii rozwinęła literackie skrzydła. Ewa Marcinek jest jedną z bardziej rozpoznawanych polskich pisarek na wyspie. W Reykjaviku mieszka od 10 lat. Pierwsze dwa lata posłużyły jej za inspirację do napisania książki "Polerowanie Islandii".
13.09.2023
"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Z roku na rok rodzi się ich tu coraz więcej.
12.09.2023
"Ocalały Bialystoker" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Ben Midler - to ostatni Bialystoker, który pamięta zagładę Żydów w Białymstoku. W Stanach Zjednoczonych odnalazła go pisarka Marta Sawicka – Danielak i opisała jego historię w książce. Ben przeżył Majdanek, Bliżyn, Auschwitz-Birkenau, Oranienburg, Sachsenhausen. Teraz wrócił do Białegostoku, żeby opowiedzieć o historii, którą nosi w sercu przez całe życie.
11.09.2023
"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory
W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar.
10.09.2023
"Białostockie przyspieszenie" - audycja dokumentalna Katarzyny Kozłowskiej
Pół wieku temu były pretekstem do zdobycia pieniędzy na rozwój regionu i zaowocowały "białostockim przyspieszeniem". Mowa o dożynkach centralnych hucznie i z wielką pompą świętowanych w naszym regionie w 1973 roku. Co nam po nich zostało? Jak wyglądała codzienność lat siedemdziesiątych na Białostocczyźnie?
8.09.2023
"Retromaniacy" - reportaż Marcina Glińskiego
Sega Saturn, Atari Jaguar, Pegasus... konsole z minionych dekad wciąż dają radość miłośnikom elektronicznej rozrywki. Wielu z nostalgią wraca do starych gier takich jak Pac Man, Contra, Sonic, Mortal Kombat czy Tekken, a młodzi odkrywają świat pikseli i wciągają się w retro gry na długie godziny.
7.09.2023
"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej
To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem, a także przyjezdnych z okolicznych miejscowości, spragnionych miejskiego życia.
6.09.2023
"Trzy Marie" - reportaż Joanny Sikory
To ostatni w życiu dom. Na początku trzeba go oswoić, przyzwyczaić się do kroków po obcym korytarzu, nieznajomego w dotyku łóżka i spojrzeń innych.
5.09.2023
"Wysoko jak ptaki" - reportaż Doroty Sokołowskiej
To największe marzenie człowieka, żeby móc unieść się w górę i szybować jak ptak. Zobaczyć świat z dalszej i szerszej perspektywy, poczuć pęd powietrza i zachwycić się światem widzianym z odległości.
4.09.2023
"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej
Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale według dokumentacji geodezyjnej nie istnieje.
1.09.2023
"Turnus" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
30.08.2023
"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie.
29.08.2023
"Po nitce do kłębka" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, zdjęcie z opisem „ojca matka”, skrzynia z dokumentami, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny.
28.08.2023
"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej
Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją.
25.08.2023
"Brama do nieba" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Nie tylko supraślanie, ale też turyści odwiedzający bogate w historię miasteczko mogą podziwiać owoce pracy konserwatorów zabytków Agnieszki i Macieja Dąbrowskich w XIX-wiecznym kościele św. Trójcy.