Bauhaus !pod powierzchnią!

30 października 2019

Monika Pasiecznik, Galeria Arsenał
Monika Pasiecznik, Galeria Arsenał

30.10.2019 Bauhaus !pod powierzchnią! g.20

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


IIe z Bauhausu w muzyce brytyjskiego zespołu Bauhaus? :) Jak wyglądało życie muzyczne w Bauhausie, jakich kompozytorów wtedy ceniono? W 100-lecie tej najważniejszej awangardowej uczelni artystycznej XX wieku, o jej idei, o tym dlaczego zwalczała ją partia nazistowska w III Rzeszy oraz o wystawie jej poświęconej w Galerii Arsenał rozmawiamy z krytyczką muzyczną i kuratorką Monika Pasiecznik. Zapraszam !pod powierzchnię!, czyli do Radia Bauhaus :)


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Aint about me, czyli Łukasz Polowczyk !pod powierzchnią!

Skoro jak twierdzi Marshall McLuhan "medium is the message", czym jest wydawanie dziś muzyki na kasetach, czy w formie książek? W czasach nadprodudukcji muzyki, jej mutiplikowania, słuchania pojedyńczych mp3-ek, a nie całych płyt, określony nośnik, jak kaseta, czy winyl, wymusza określony tj. niespieszny, pełen uwagi i szacunku odbiór. Z takiego założenia wychodzi być...Szymon Kubas EsDwa o Polsce w rapie !pod powierzchnią!

Z cyklu "Nie słuchasz rapu, nie rozumiesz Polski", dziś Polskę na rap i z powrotem tłumaczyć będzie człowiek stąd, niegdyś gospodarz HiphOpery Szymon EsDwa Kubas

Dziś !pod powierzchnią! z Taco, Pro8l3mem, Łoną, Hurraganem, Białasem, Bedeosem, czy... Przemysławem GintrowskimPremierowo Faustyna Macieczuk i Lordofon !pod powierzchnią!

Twórczość Beaty Kozidrak zawsze wydawała mi się nieco obciachowska... Kto potrafi wytłumaczyć fenomen, że teraz jej piosenki coverują/remixują muzycy alternatywni? I przyznaję, że te covery/remixy są urzekające.
Michał Franczak swój klip podsumowujący Tribalanga Festival 2020 okrasił muzyką Bajm / Narevsky Jezioro szczęścia, wcześniej Sonbird też nostalgiczne..."Dzika rzecz" Rafała Księżyka i koncercie dla Gabriela Tomczuka !pod powierzchnią!

Czy muzyka ma taką moc, że potrafi wyzwalać, a przynajmniej wzmacniać przemiany społeczne? W jaki sposób przełom 1989/90 kształtuje również muzykę tworzoną dziś?

O Izraelach, Houkach, Armiach, Kazikach, Brylewskich, Heyach, ale i pierwszych polskich electro-punkach, rave'ach, kasetach, fan-zinach, klubach, squatach, szablonach pisze w swojej ksiązce Rafał...Funkasanki w dniu premiery albumu "Last call" !pod powierzchnią!

Ona funka, on sanki.

Ona z głosem, który mógłby wskazywać, że w którymś z przeszłych żyć była kotem, on perkusja i sample,

ona czasem w nas megafonem - on werblem, talerzami i stopą,

on w czapce i z brodą - ona nie,

ona czasem plumka - on clubbingowo chrobocze.

Dwa syntezatory - ludzie abletony, r'n b,Marek Kubik z kwartetem smyczkowym !pod powierzchnią!

Jakie znacie udane przykłady połączenia muzyki elektronicznej z orkiestrą czy zespołem muzyki kameralnej (ewentualenie z sekcją instumentów dętych)?
Oto jeden z nich: techniawka i filharmonia, dj-maestro Kubik i niemalże Vivaldi rozpisany na kwartet smyczkowy, czyli białostocki producent muzyczny Marek Kubik,...Swiernalis !pod powierzchnią!

Pakowaliście już dziś na psycho-siłce ze Swiernalisem (i Roguckim)? Wyciskaliście emo-sztangę, pompowaliście bicki zwojów mózgowych, daliście wycisk tricepom prawej półkuli? Kaloryfer kształtuje się już na szyszynce? I przede wszystkim czy wydziela się muzyczna okscytocyna? ????

Dziś !pod powierzchnią! samouk pochodzący z Suwałk, artysta będący w przemianie,...Waterville, YUOS i Feral Atom !pod powierzchnią!

Oto białostoczanie, którzy ruszają na podbój świata, czy głównie dlatego śpiewają przede wszystkim po angielsku?
Waterville wydał Epkę w labelu Shore Dive Records z Brighton, muzykę tego zespołu można słuchać m.in.w australijskim radiu, a recenzje przeczytać w joyofviolentmovement.com

Z kolei YUOS Julianna Urszula Olańska - ma na koncie wspólny utwór ze...Nasza "amerykańska szeptucha" My Brightest Diamond !pod powierzchnią!

Nazywamy ją tu naszą "amerykańską szeptuchą", która jak do tej pory koncertując w Polsce, koncertowała wyłącznie na Halfway Festival. Dlaczego Halfway?

Czy będąc córką ewangelickiego pastora My Brightest Diamond (Shara Nova) traktuje swoje koncerty jak parareligijne misteria? Dlaczego ludzie płaczą na jej występach? W jaki sposób muzyka zapewnia...
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok