Bauhaus !pod powierzchnią!

30 października 2019

Monika Pasiecznik, Galeria Arsenał
Monika Pasiecznik, Galeria Arsenał

30.10.2019 Bauhaus !pod powierzchnią! g.20

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


IIe z Bauhausu w muzyce brytyjskiego zespołu Bauhaus? :) Jak wyglądało życie muzyczne w Bauhausie, jakich kompozytorów wtedy ceniono? W 100-lecie tej najważniejszej awangardowej uczelni artystycznej XX wieku, o jej idei, o tym dlaczego zwalczała ją partia nazistowska w III Rzeszy oraz o wystawie jej poświęconej w Galerii Arsenał rozmawiamy z krytyczką muzyczną i kuratorką Monika Pasiecznik. Zapraszam !pod powierzchnię!, czyli do Radia Bauhaus :)


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Utwory o rzekach tuż przed Światowym Dniem Rzek z hydrobiologiem Piotrem Zielińskim i hydrologiem Mateuszem Grygorukiem


Jakie znacie utwory o rzekach - jako metaforze życia, przemijania, witalności, trwania, odpoczynku i zagrożenia, granicy i wolności?O roli gitary w muzyce !pod powierzchnią!


Jaka jest rola gitary w muzyce, zespole, solowej twórczosci? Czy od niej zaczyna się komponowanie wszystkich utworów w kapelach? Czy wszyscy uczyliśmy się na niej grać od "One" Metallicy i "Smoke on the water" Deep purple? Czym artyści ją traktują? Językiem (Jimi Hendrix), smyczkiem (Sigur Ros, Bart Ni), efektami, przetwornikami, looperami, czy po prostu palcyma,...Jaki był ten ciagle-jeszcze-nie-taki-jak-zawsze festiwal Uptodate 2021? Rozmowa z Karoliną Nikołajuk i Arturem Porowskim oraz o zaangażowanej społecznie muzyce na Białorusi z Pawłem Stankiewiczem


Czy można do tego stopnia wycisnąć soki z dymiarki w FOMO klub, że przyjeżdża kilka wozów staży pożarnej, a w Pałacu Branickich stracić orientację, że się jest w barokowym wnętrzu? ????
Czy wrażenie postapokaliptyczności Up To Date Festival 2021 (mniej ludzi {pandemia}, betonowa przestrzeń, zdehumanizowana ???? muzyka) utrzymało sie i tym razem?
Jak bardzo...Up To Date Festival 2021 !pod powierzchnią!


To nie fejk: "Badania pokazują, że za pomocą Uptodate można skrócić czas hospitalizacji pacjenta" (patrz zdjęcie).Historia podlaskiego przedwojennego i współczesnego kina poprzez muzykę z Tomaszem Adamskim, Maciejem Rantem i Andrzejem Górskim !pod powierzchnią!


A gdyby tak poprzez muzykę opowiedzieć część historii podlaskiego przedwojennego i współczesnego kina?

Spróbujemy to zrobić !pod powierzchnią! po 20:00, a pretekstem będzie wystawa „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. A “wyśnili” ją sobie członkowie Kolektywu Kaufman Bros & Sista: Tomasz Adamski (filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, niezależny...Utwory o sporcie !pod powierzchnią!


Jesteśmy między Euro, Copa America, Wimbledonem, a Igrzyskami... to dobry czas, by posłuchać utworów o... sporcie :) a jest ich sporo, które mówią coś zabawnego, ciekawego, socjologicznego. Oczywiście głównie o piłce nożnej, ale są i o ping pongu, hokeju czy skokach narciarskich?Piosenki o lecie !pod powierzchnią!


Czy piosenki o wakacjach muszą być banalnymi opowieściami np. że "Lato Lato wszędzie, A Ty dziewczę zaraz wpadniesz w moje ręce"? Prezentujemy letnią playlistę z pełnokrwistymi historiami, prawidziwymi emocjami i niepopelinowymi melodiami :)WigroSfera !pod powierzchnią!


Jaki by nie był dzisiejszy mecz ze Szwedami, pewne jest że wygra niebawem muzycznie WigroSfera :) O tym festiwalu na dwóch plażach Suwalszczyzny, gdzie zestraja się ze sobą klasyka z nowoczesna technologią, eksperymenty z instrumentalnym liryzmem, Czarna Hańćza i Wigry, klasztor pokamedulski i bulwary w Suwałkach oraz lipcowy chill.

Porozmawiamy dziś z organizatorami...Białostocki Festiwal Halfway !pod powierzchnią! czy to epitafium?


Zwykle o tej porze szykowaliśmy się na Halfway Festival, który otwierał letni sezon ambitnych festiwali w naszym regionie i Polsce. Tym razem (jak informuje Opera - z powodu pandemii) nie będzie go w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Czy jakakolwiek inna impreza potrafi tak doskonale wykorzystać tę magiczną przestrzeń amfiteatru? Czy będzie za rok? Wygląda na to, że i...
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok