Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Koniec festiwalu "Autorzy i książki" - były warsztaty, spotkania autorskie, wystawy, a także pokaz filmu
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk "Jak pokochać centra handlowe" była objawieniem literackim, "Ulga" miała stać się wstrząsem. W recenzjach krytycy podkreślają, że autorka przenikliwie portretuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków.
Trzydniowe święto literatury
W Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zakończyło się trzydniowe święto literatury, czyli III edycja Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie". Były warsztaty, spotkania autorskie, wystawy, a także pokaz filmu.
Tegoroczna edycja festiwalu trwała trzy dni. Dzień pierwszy (czwartek, 7.02) dedykowany był najmłodszym. Piątek poświęcony był poetom i poezji. Kilkudziesięciu liryków, prozaików, literaturoznawców, wydawców, tłumaczy, miłośników literatury i kultury z Białegostoku i regionu wzięło udział w II Sejmiku Poetyckim. Sejmikowi towarzyszył Turniej Jednego Wiersza "Niech zwycięży poezja", w którym rywalizowało trzydziestu poetów. Jury w składzie: prof. Dariusz Kulesza, dr Krzysztof Kurianiuk, Justyna Sawczuk nagrodziło wiersz "stara Makowiakowa" Małgorzaty Sochoń. Publiczność przyznała nagrodę ex aequo Małgorzacie Sochoń oraz Markowi Dobrowolskiemu za utwór "(…) pozornie rozsypane słowa".
Drugi dzień festiwalu zakończyło spotkanie z pisarką, dziennikarką i redaktorką Katarzyną Drogą, która opowiedziała o tym, jaki wpływ na nasze życie mają sekrety naszych przodków.
Dzień trzeci rozpoczął się wernisażem wystawy fotograficznej "Magia Podlasia". Towarzyszyła jej prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim, przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego - prezesa Fundacji Sąsiedzi.
Nowością był pokaz filmu dokumentalnego "Zenek" - to opowieść o trzynastoletnim białostockim harcerzu Zenku Borowskim, zastrzelonym w 1943 r. przez hitlerowskiego żołnierza podczas próby ratowania polskich książek, zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku. O pracach nad filmem opowiedzieli: reżyser Dariusz Szada-Borzyszkowski i Jan Oniszczuk - prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski.
Festiwal zakończyła seria spotkań autorskich z: Magdaleną Niedźwiedzką - autorką powieści biograficznych i historycznych (m.in. "Maria Skłodowska-Curie", trylogii "Opowieści z angielskiego dworu" czy "Bona. Zmierzch Jagiellonów"), Piotrem Nesterowiczem - redaktorem naczelnym miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii", autorem esejów, reportaży, powieści i opowiadań fantastycznych (m.in. wydanej w 2018 r. powieści "Jeremiasz"), zdobywcą Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę "Cudowna" oraz Natalią Fiedorczuk-Cieślak - piosenkarką, instrumentalistką, autorką piosenek oraz powieści: "Jak pokochać centra handlowe" (nominacja do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego) i "Ulga".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz"Perła na życzenie" czyli jak oprowadzać po wystawie, żeby było atrakcyjnie? Kto przychodzi do muzeum i po co?
Najnowszą wystawę pt. "Prezentacje" w białostockiej Galerii Marchand recenzuje Sebastian Kochaniec.
wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
Bywają pomocne przy informowaniu np. o wydarzeniach kulturalnych, są platformą dyskusji, wymiany poglądów, fotografii, porad. Ale z drugiej strony zalewają nas tam zdjęcia kotów, selfie z dzióbkami, tak zwany food porn, czy internetowe łańcuszki.
Chociaż według synoptyków zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, to w WOAKu można przenieść się na jedną z plaż nad Oceanem Spokojnym.