Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W OiFP wystawa zdjęć laureatów Konkursu Fotografii Teatralnej
W Operze przy ul. Odeskiej w Białymstoku można oglądać wystawę finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Operze przy ul. Odeskiej w Białymstoku można oglądać wystawę finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Posłuchaj rozmowy z Michałem Hellerem
W tegorocznej edycji tego wydarzenia wśród laureatów mamy fotografa z Białegostoku. To fotograf OiFP - Michał Heller, który przesłał na konkurs dwa zestawy zdjęć z prób i spektakli "Doktora Żywago". Jury doceniło Michała za "wszechstronność i wyjątkowe umiejętności w dokumentowaniu działań scenicznych”.
Jest autorem słynnego Smoka Wawelskiego, ale też bardzo charakterystycznych rzeźb, które można oglądać w Białymstoku. Bronisław Chromy to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej.
Szykuje nam się naprawdę dobry kinowy czas. Między innymi dwa polskie filmy, warte uwagi - startują powoli na kinowych ekranach.
Na mapie wystawienniczej Białegostoku pojawiło się nowe miejsce - trzeba do niego dojść na piechotę, bo mieści się przy Warszawskiej 50, w odnowionej pięknie kamienicy. Warto tam zaglądać, bo jest efektowne i przestronne, duże i - jak się okazuje - ciekawie zaaranżowane na spotkania, rozmowy i wernisaże.
Javier Arcenillas - hiszpański fotograf zwyciężył Grand Prix Interphoto 2024. Jego nawiązujące do skutków kryzysu klimatycznego zdjęcie międzynarodowe jury wybrało spośród 400 nadesłanych projektów.
Mitologia słowiańska, Duch Puszczy, dawni bogowie i szeptuni - wszystko to i jeszcze więcej mieści książka "Szeptuni. Baba Wanda". Norbert Grzegorz Kościesza zabiera nas w niej na Podlasie
Tradycje filharmoniczne w Białymstoku mają już 70 lat. Tyle czasu mija od chwili, gdy w Białymstoku do życia powołano Państwową Orkiestrę Symfoniczną. Muzycy nie mieli wówczas swojej siedziby i grali gościnnie m.in. w Teatrze Węgierki. Teraz Opera i Filharmonia Podlaska ma okazały gmach oraz orkiestrę i chór - zaliczane do najlepszych zespołów w kraju.
Festiwal Literacki Zebrane to nie tylko rozmowa o ciekawych książkach, to także możliwość spotkania znanych pisarzy. W tym roku jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk to Filip Łobodziński - autor wydanej autobiografii. To "Filip Łobodziński?".
Po jednej stronie: Chłopcy z Placu Broni. Po drugiej stronie: Czerwone Koszule. Ta walka to tak naprawdę podwórkowa zabawa, jednak chłopcy traktują ją poważnie. Śmiertelnie poważnie. Nemeczek umiera. Kto z nas wtedy nie płakał?
Ta wystawa prezentuje dorobek kulturalny, społeczny, oświatowy, sportowy Żydów, którzy w Międzywojniu stanowili około połowy mieszkańców Białegostoku. Ich działania z tego okresu możemy zobaczyć na kilkunastu planszach ustawionych na Placu Jana Pawła II, naprzeciwko Katedry.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz