W Łomży zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

16 czerwca 2019

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

W Łomży zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


4 dni z teatrem

"Walizka" to jeden z ważniejszych polskich festiwali, prezentujących małe formy teatralne wystawiane na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

W tym roku na festiwalu, który trwał od środy, można było obejrzeć 13 spektakli konkursowych wyłonionych z ponad 130 zgłoszeń. Były to teatry m.in. z Polski, Hiszpanii, Chin, Słowacji i Niemiec.


Spektakl "Gra czasu" z Grand Prix 

Grand Prix festiwalu i 5 tys. zł otrzymało przedstawienie "Gra czasu" w wykonaniu Davida Zuazoli z Hiszpanii. Jak napisali organizatorzy w katalogu festiwalowym, spektakl "Gra czasu" to "unikalne i awangardowe widowisko łączące lalki i elementy mechaniczne".

Nagrodę za najlepszą reżyserię i 3 tys. zł otrzymała Katarina Aulitisova za reżyserię przedstawienia "Historie ścian" w wykonaniu słowackiego Bratislava Puppet Theatre. W tym przedstawieniu doceniono również scenografię i nagrodę za nią otrzymał Marketa Placha.

Za muzykę nagrodę otrzymali Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, którzy stworzyli muzykę do przedstawienia „Piaskowy Wilk” w wykonaniu Teatru Lalka.


Białostoccy aktorzy nagrodzeni na festiwalu w Łomży

Przyznano też kilka nagród aktorskich, które otrzymali: Rachel Karafistan za rolę w spektaklu "Marzenia nie umierają" niemieckiego COSmino Productions, Vesna Kuzmic za rolę w spektaklu "Dziewczynka z zapałkami" słoweńskiego Mini Teatru. Jury nagrodziło też zespołową nagrodę aktorską, którą otrzymali aktorzy Białostockiego Teatru Lalek występujący w spektaklu "Ony": Ryszard Doliński, Łucja Grzeszczyk i Michał Jarmoszuk.

Jury, któremu przewodniczył Wojciech Kobrzyński, wyraziło też swoje uznanie dla organizatorów festiwalu "za wspaniały dobór interesujących spektakli". Wyraziło też nadzieję, że w kolejnych latach na "Walizce" będą prezentowane różnorodne spektakle o wysokich walorach artystycznych.

Festiwal "Walizka" to zarówno spektakle lalkowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Obok przedstawień konkursowych prezentowane są też spektakle w nurcie off, które są spektaklami plenerowymi i odbywają się przeważnie na Starym Rynku w Łomży.

"Walizka" została dofinansowana m.in. z budżetu Łomży, środków Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

źródło: PAP


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Wakacje w Akademii Teatralnej w Białymstoku

Kiedy profesjonalne sceny Białegostoku odpoczywają, w letnie miesiące publiczność teatralna ma szansę odkryć działania artystyczne studentów Akademii Teatralnej.Maja Chmurkowska, Jerzy Jarniewicz i Daniel Wyszogrodzki wzięli udział w dyskusji "Tłumaczymy się z piosenek”

Dlaczego Bruce Springsteen nie zgadza się na tłumaczenie testów jego piosenek? Czy dla potrzeb przekładu tłumacz może dodać jedną nutkę do dzieła np. do musicalu? I czy dorasta się do pisania piosenek w rodzimym języku?Powstała książka o Czesławie Sadowskim

"Czesław Sadowski otworzył Białystok na świat sztuki, przesycił go artystycznym powietrzem, dodał mu rozmachu i na moment włączył twórczość prowincjonalnego, międzywojennego miasta w nurt nowoczesnego malarstwa polskiego" - tak charakteryzuje wpływ artysty na lokalne środowisko twórcze jego pierwszy monografista Józef Matuszelański.12. edycja Suwałki Blues Festival

Tysiące fanów z różnych stron kraju i nie tylko, przyjechało do Suwałk, żeby posłuchać bluesa. Trwa 12. edycja Suwałki Blues Festival.Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu

Kiedyś wesela trwały 2-3 doby, odbywały się w stodołach, remizach lub w rodzinnych domach, w których trzeba było czasem ściany burzyć, by goście mieli gdzie potańczyć i spać...W białostockiej galerii można oglądać anioły inspirowane sztuką ikony

Anioły inspirowane sztuką ikony oglądać możemy w Galerii Sztuki przy Nowym Świecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok