Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

12.10.2019, 10:44, akt. 13.10.2019, 09:37

Spektakl o Koziołku Matołku, który w drodze do Pacanowa odwiedził teatr i spełnił swoje marzenie, by zagrać na scenie - to najnowsza propozycja Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Premiera odbędzie się w sobotę (12.10) popołudniu.


Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Recenzja spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" - recenzuje Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jakie wrażenia po spektaklu o Koziołku Matołku mieli widzowie? - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W drodze do Pacanowa przez Białystok 

"Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" to propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dla najmłodszych. Reżyser "Koziołka" Michał Dąbrowski mówi, że jest to spektakl familijny.

"Skupiłem się na tym, żeby dać nową świeżość Koziołkowi Matołkowi, który jest już coraz bardziej zapomniany" - powiedział reżyser na konferencji prasowej przed premierą spektaklu. Mówił, że zaadoptował scenariusz sprzed kilkudziesięciu lat tak, aby "wkleić go w pomysł lekcji teatralnej". "Żeby ta obecność Koziołka w teatrze, była też dla niego lekcją teatralną, takim debiutem, żeby mógł to przeżyć razem z dziećmi" - dodał Michał Dąbrowski. Stąd w tytule przedstawienia pojawia się nazwisko patrona białostockiego teatru, do którego Koziołek trafia w drodze do Pacanowa.


Bajka bez agresji 

Michał Dąbrowski zwrócił też uwagę, że Koziołek jest bajką, w której nie ma agresji, a dziś - jak zauważył - trudno o takie opowieści, które skupiałby się tylko na pozytywnych historiach. Dlatego tym większa chęć przybliżenia jego przygód najmłodszym.

Koziołek w teatrze przeżywa mnóstwo przygód. Jak mówił reżyser, aktorzy kreują różne sytuacje, w których swoją rolę odgrywa Koziołek. Spotyka się m.in. z marynarzami na statku, z ogrodnikiem czy trafia na cesarski dwór, gdzie ma zostać mandarynem.


Opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń

"Ten Koziołek Matołek to jest opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń" - powiedział odtwórca roli Koziołka Patryk Ołdziejewski. Dodał, że tak jak w książce, Koziołek zmierza do Pacanowa, gdzie podkuwają kozy i to - jak dodał aktor - jest takie spełnienie marzeń. "A ten Koziołek, spełnia swoje marzenie, tutaj, w Białymstoku i trafił do teatru i zagrał w spektaklu" - mówił Ołdziejewski.

W jego ocenie, Koziołek jest polskim superbohaterem. 


Myślałem jak dzisiaj trafić do dziecka. Wziąłem na warsztat Spidermana, bo Spiderman jest fenomenem dzisiejszego świata, każdy chłopak chce nim być i dziewczyna też (...). Widzę tu pewne podobieństwo z Koziołkiem Matołkiem - on mógłby być polskim superbohaterem - powiedział Patryk Ołdziejewski i chciałby, aby dzieci po spektaklu sięgnęły do bajki o Koziołku i się z nim zaprzyjaźniły.


Scenografię do przedstawienia stworzył Dariusz Panas. Mówił, że chodziło o to, aby pokazać dzieciom, jak działa teatr. Stąd nie ma tu klasycznej sceny, a kubik, który pełni różne funkcje. Także wszystkie stroje i rekwizyty aktorów do poszczególnych scen są widoczne dla widowni. Aktorzy na oczach dzieci tworzą teatr.

Spektakl powstał w ramach projektu finansowanego przez resort kultury. W ramach projektu przedstawienie będą mogły obejrzeć dzieci, które na co dzień mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Partnerami zadania są m.in. Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Od przyszłego roku przedstawienie wejdzie na stałe do repertuaru teatru. 

źródło: PAP



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...



W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.



W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.



Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.



W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.



W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.



Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.



Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.



Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok