Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

12 października 2019

Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Recenzja spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" - recenzuje Dorota Sokołowska

Jakie wrażenia po spektaklu o Koziołku Matołku mieli widzowie? - relacja Doroty Sokołowskiej

Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W drodze do Pacanowa przez Białystok 

"Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" to propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dla najmłodszych. Reżyser "Koziołka" Michał Dąbrowski mówi, że jest to spektakl familijny.

"Skupiłem się na tym, żeby dać nową świeżość Koziołkowi Matołkowi, który jest już coraz bardziej zapomniany" - powiedział reżyser na konferencji prasowej przed premierą spektaklu. Mówił, że zaadoptował scenariusz sprzed kilkudziesięciu lat tak, aby "wkleić go w pomysł lekcji teatralnej". "Żeby ta obecność Koziołka w teatrze, była też dla niego lekcją teatralną, takim debiutem, żeby mógł to przeżyć razem z dziećmi" - dodał Michał Dąbrowski. Stąd w tytule przedstawienia pojawia się nazwisko patrona białostockiego teatru, do którego Koziołek trafia w drodze do Pacanowa.


Bajka bez agresji 

Michał Dąbrowski zwrócił też uwagę, że Koziołek jest bajką, w której nie ma agresji, a dziś - jak zauważył - trudno o takie opowieści, które skupiałby się tylko na pozytywnych historiach. Dlatego tym większa chęć przybliżenia jego przygód najmłodszym.

Koziołek w teatrze przeżywa mnóstwo przygód. Jak mówił reżyser, aktorzy kreują różne sytuacje, w których swoją rolę odgrywa Koziołek. Spotyka się m.in. z marynarzami na statku, z ogrodnikiem czy trafia na cesarski dwór, gdzie ma zostać mandarynem.


Opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń

"Ten Koziołek Matołek to jest opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń" - powiedział odtwórca roli Koziołka Patryk Ołdziejewski. Dodał, że tak jak w książce, Koziołek zmierza do Pacanowa, gdzie podkuwają kozy i to - jak dodał aktor - jest takie spełnienie marzeń. "A ten Koziołek, spełnia swoje marzenie, tutaj, w Białymstoku i trafił do teatru i zagrał w spektaklu" - mówił Ołdziejewski.

W jego ocenie, Koziołek jest polskim superbohaterem. 


Myślałem jak dzisiaj trafić do dziecka. Wziąłem na warsztat Spidermana, bo Spiderman jest fenomenem dzisiejszego świata, każdy chłopak chce nim być i dziewczyna też (...). Widzę tu pewne podobieństwo z Koziołkiem Matołkiem - on mógłby być polskim superbohaterem - powiedział Patryk Ołdziejewski i chciałby, aby dzieci po spektaklu sięgnęły do bajki o Koziołku i się z nim zaprzyjaźniły.


Scenografię do przedstawienia stworzył Dariusz Panas. Mówił, że chodziło o to, aby pokazać dzieciom, jak działa teatr. Stąd nie ma tu klasycznej sceny, a kubik, który pełni różne funkcje. Także wszystkie stroje i rekwizyty aktorów do poszczególnych scen są widoczne dla widowni. Aktorzy na oczach dzieci tworzą teatr.

Spektakl powstał w ramach projektu finansowanego przez resort kultury. W ramach projektu przedstawienie będą mogły obejrzeć dzieci, które na co dzień mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Partnerami zadania są m.in. Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Od przyszłego roku przedstawienie wejdzie na stałe do repertuaru teatru. 

źródło: PAP
Teatr Wierszalin proponuje "objazd mickiewiczowski" w Internecie

"Objazd mickiewiczowski w sieci" to program, który Teatr Wierszalin skierował do nauczycieli humanistów i uczniów klas humanistycznych Polski wschodniej.Dzięki temu projektowi, białostockie murale będą mogły poznać także osoby niewidome

- Od trzech lat marzyłam o stworzeniu szlaku murali z audiodeskrypcją - napisała na swoim profilu FB Monika Marciniak z Galerii Sleńdzińskich. Wreszcie częściowo się to spełni. A wszystko za sprawą stypendium z programu "Kultura w sieci"."Prolog" - zdjęciowy i literacki zapis dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko

Najpierw była miłość, a potem pojawiła się droga pod górę. Pierwsza zagrożona ciąża sprawiła, że odsunęli się od siebie, ale Urszula Śleszyńska zapisywała swoje myśli, a Kamil Śleszyński, jej mąż - fotografował wszystko z ukrycia. Z tych zapisków i zdjęć powstała niezwykła książka "Prolog", którą oboje artyści robili ręcznie, zszywając czerwoną...Seriale, które "wdzierają się" do kanonu kultury

"Gra o tron", "Czarnobyl", "Dexter", "Rodzina Soprano", "Miasteczko Twin Peaks", czy "Kruk. Szepty słychać po zmroku" z wątkami podlaskimi - są już dziś takie seriale, które weszły do kanonu kultury i nie może ich nie znać szanujący się humanista.

Czego w nich szukamy? Dlaczego poświęcamy na nie tak dużo...Projekt "Poeci w sieci" ze wsparciem z Narodowego Centrum Kultury

Białostockie Stowarzyszenie „Szukamy Polski” otrzymało ponad 30 tysięcy złotych wsparcia z Narodowego Centrum Kultury. Choć konkurencja była ogromna - to właśnie projekt „Poeci w sieci”, który ma promować podlaską poezję, znalazł uznanie komisji.Coraz więcej białostockich instytucji kultury odmraża się i zaprasza do siebie zwiedzających

Po ponad dwóch miesiącach wirtualnych spotkań z kulturą coraz więcej instytucji otwiera te prawdziwe drzwi przed zwiedzającymi."Solidarność i Sprawstwo" - wystawa prac w Galerii Arsenał

Już w poniedziałek (1.06) w Galerii Arsenał wystawa prac artystów, którzy wzięli udział w projekcie "Solidarność i Sprawstwo".Spektakl Teatru Lalki i Aktora w Łomży wybrany premierą dnia w Telewizji Teatralnej

Spektakl Teatru Lalki i Aktora w Łomży - "Zaczarowany Jeleń" został w ostatnią środę (27.05) Premierą Dnia Telewizji Teatralnej. Wybrane przedstawienia teatrów z całej Polski i prezentacja ich w jednym miejscu, to inicjatywa portalu internetowego Teatralny.pl.

Z okazji tej premiery Adam Dąbrowski spotkał się z dyrektorem łomżyńskiej sceny Jarosławem...Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC"

Realizacja tego projektu ma pomóc w dotarciu do zwiedzających w czasach, kiedy bezpośrednie spotkanie jest utrudnione. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało 86 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok