Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

12 października 2019

Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Próba medialna spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Recenzja spektaklu "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" - recenzuje Dorota Sokołowska

Jakie wrażenia po spektaklu o Koziołku Matołku mieli widzowie? - relacja Doroty Sokołowskiej

Koziołek Matołek zawitał do Białegostoku - premiera w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W drodze do Pacanowa przez Białystok 

"Koziołek Matołek, Węgierka i Olek" to propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dla najmłodszych. Reżyser "Koziołka" Michał Dąbrowski mówi, że jest to spektakl familijny.

"Skupiłem się na tym, żeby dać nową świeżość Koziołkowi Matołkowi, który jest już coraz bardziej zapomniany" - powiedział reżyser na konferencji prasowej przed premierą spektaklu. Mówił, że zaadoptował scenariusz sprzed kilkudziesięciu lat tak, aby "wkleić go w pomysł lekcji teatralnej". "Żeby ta obecność Koziołka w teatrze, była też dla niego lekcją teatralną, takim debiutem, żeby mógł to przeżyć razem z dziećmi" - dodał Michał Dąbrowski. Stąd w tytule przedstawienia pojawia się nazwisko patrona białostockiego teatru, do którego Koziołek trafia w drodze do Pacanowa.


Bajka bez agresji 

Michał Dąbrowski zwrócił też uwagę, że Koziołek jest bajką, w której nie ma agresji, a dziś - jak zauważył - trudno o takie opowieści, które skupiałby się tylko na pozytywnych historiach. Dlatego tym większa chęć przybliżenia jego przygód najmłodszym.

Koziołek w teatrze przeżywa mnóstwo przygód. Jak mówił reżyser, aktorzy kreują różne sytuacje, w których swoją rolę odgrywa Koziołek. Spotyka się m.in. z marynarzami na statku, z ogrodnikiem czy trafia na cesarski dwór, gdzie ma zostać mandarynem.


Opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń

"Ten Koziołek Matołek to jest opowieść o dążeniu do spełnienia swoich marzeń" - powiedział odtwórca roli Koziołka Patryk Ołdziejewski. Dodał, że tak jak w książce, Koziołek zmierza do Pacanowa, gdzie podkuwają kozy i to - jak dodał aktor - jest takie spełnienie marzeń. "A ten Koziołek, spełnia swoje marzenie, tutaj, w Białymstoku i trafił do teatru i zagrał w spektaklu" - mówił Ołdziejewski.

W jego ocenie, Koziołek jest polskim superbohaterem. 


Myślałem jak dzisiaj trafić do dziecka. Wziąłem na warsztat Spidermana, bo Spiderman jest fenomenem dzisiejszego świata, każdy chłopak chce nim być i dziewczyna też (...). Widzę tu pewne podobieństwo z Koziołkiem Matołkiem - on mógłby być polskim superbohaterem - powiedział Patryk Ołdziejewski i chciałby, aby dzieci po spektaklu sięgnęły do bajki o Koziołku i się z nim zaprzyjaźniły.


Scenografię do przedstawienia stworzył Dariusz Panas. Mówił, że chodziło o to, aby pokazać dzieciom, jak działa teatr. Stąd nie ma tu klasycznej sceny, a kubik, który pełni różne funkcje. Także wszystkie stroje i rekwizyty aktorów do poszczególnych scen są widoczne dla widowni. Aktorzy na oczach dzieci tworzą teatr.

Spektakl powstał w ramach projektu finansowanego przez resort kultury. W ramach projektu przedstawienie będą mogły obejrzeć dzieci, które na co dzień mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Partnerami zadania są m.in. Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Od przyszłego roku przedstawienie wejdzie na stałe do repertuaru teatru. 

źródło: PAP
Wystawę w WOAK-u recenzuje Sebastian Kochaniec

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku można zwiedzać wystawę malarstwa Krzysztofa Chyżego "Terytorium""Kot psuje się od ogona" - debiut literacki Katarzyny Zawojskiej

Autorka książki na co dzień pracuje jako dyrektor podbiałostockiej szkoły.The Jewish Place in Białystok - niedługo w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Białystok na świecie jest znany ze swojej żydowskiej historii. Niemal połowa mieszkańców miasta przed wojną to byli Żydzi. Tutaj powstał narodowy teatr Izraela, a Ludwik Zamenhof tworzył Esperanto. Jest mnóstwo artystów, z korzeniami z Białegostoku.Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

Już jutro (11.11) przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jedni pobiegną dla Niepodległej inni pospacerują śladami marszałka Józefa Piłsudskiego po Białymstoku, a jeszcze inni pośpiewają.Martyna Zaniewska i Marek Cichucki

Z Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Czy mamy wspólny, pokoleniowy kanon książek?

Jest taki "test Sodomy i Gomory" - tak nazywa pewien literacki zakład prof. Ryszard Koziołek. Profesor proponuje swoim studentom zabawę: znajdźmy 10 książek, które przeczytaliśmy tu wszyscy.A niech to gęś kopnie - czyli książka "Jej wysokość gęś", o ptakach polskich na 11 listopada

Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie.Wystawa "Internal Independence" Michała Jackowskiego w OiFP

Ta wystawa angażuje wszystkie zmysły widza i przede wszystkim stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności.Czy dziś cenimy ją tak, jak na to zasługuje? Czy nie rozmieniamy jej na drobne, gromadząc przedmioty? Czy korzystamy z niej, by zbudować prawdziwą relację z drugim człowiekiem?

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok