Małgorzata Trojanowska- gwiazdą koncertu jubileuszowego

15.12.2019, 09:55, akt. 18.12.2019, 08:16


Małgorzata Trojanowska
Małgorzata Trojanowska


0:00
0:00
Małgorzata Trojanowska w recenzji Magdaleny Gajl | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Małgorzata Trojanowska to nasza dawna radiowa koleżanka, tym milej nam pochwalić się świetnym koncertem, jaki stał się jej udziałem podczas jubileuszowej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

O występie Małgosi - mówi Magdalena Gajl, nasza krytyczka muzyczna.

Gratulujemy i jesteśmy dumni!

Małgorzata Trojanowska -absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku. W 2008 roku ukończyła dyrygenturę chóralną w klasie prof. Bożenny Sawickiej, w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej.

Laureatka wielu konkursów wokalnych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010/11. Warsztat wokalny stale doskonali uczestnicząc w mistrzowskich kursach wokalnych i seminariach. Współpracowała ze znakomitymi zespołami i dyrygentami, m.in. J. Salwarowskim (orkiestra Filharmonii Częstochowskiej), J. Swobodą (orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze), J. M. Zarzyckim (orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży), P. Wijatkowskim (orkiestra UMFC), M. Kluczyńską (orkiestra UMFC oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej), K. Dąbrowskim (orkiestra Camerata dell'arte w Suwałkach), A. Sosnowskim (Białoruska orkiestra festiwalowa), P. Deptuchem. Z. Gracą. Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko.

Jako solistka uczestniczy w wielu ciekawych wydarzeniach artystycznych. Wystąpiła jako Halka w operze S. Moniuszki na scenie TW – ON w studenckiej realizacji dzieła (reż. N. Babińska), jako Hrabina w „Weselu Figara” W. A. Mozarta w reż. P. Aignera na scenie Białostockiego Teatru Lalek. Kreowała postać Serpiny w operze „La serva padrona” G.B.Pergolesiego, Tytanii w „The Fairy Queen” H. Purcella (oba dzieła w reż. S. Chondrokostasa), Lisetty w „Il cavaliere per amore” N. Picciniego - niezależnych produkcjach Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. Bierze udział w wielu festiwalach muzycznych: Muzyka Mistrzów Baroku (Białystok), Koncerty przed hejnałem (Białystok), Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, Belcanto (Nałęczów), Forum Musicum (Wrocław), Świętolipskie Wieczory Muzyczne, Sacrum et Musica (Łomża), Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, Gdański Festiwal Muzyczny i in. Szczególnie bliska jest jej polska liryka wokalna - wielokrotnie dawała recitale pieśni rodzimych kompozytorów (Robert Marat – fortepian).

Brała też udział w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów polskich. Są wśród nich: „Sielanki” - cykl pieśni na motywach ludowych (Szymon Kowalczyk – fortepian) oraz oratorium „Dziedzictwo” na chór dziecięcy i mieszany, solistów i orkiestrę (dyr. V. Miłkowska) Tadeusza Trojanowskiego, „Anioły” na głosy solowe, chór i zespół instrumentalny Jana Krutula (dyr. Violetta Miłkowska. Uczestniczyła również w nagraniach rekonstruowanych dzieł dawnych kompozytorów polskich - „Dawni mistrzowie – nowo odkryci” (dyr. A. Moniuszko) oraz „Nieszpory” i Msze S. Ziemianowskiego (dyr. A. Olszewska).

Jej repertuar jest bogaty i różnorodny, obejmuje partie i arie operowe, oratoryjne, operetkowe, liczne arie koncertowe i pieśni, a także utwory musicalowe oraz piosenki dawnych artystek polskiej estrady


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...



W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.



W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.



Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.



W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.



W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.



Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.



Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.



Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok