Spektakl "Jaś i Małgosia" świąteczną propozycją Białostockiego Teatru Lalek

autor: Olga Gordiejew

15.12.2019, 10:10, akt. 22.12.2019, 12:39

Historię o tym, jak ważna jest rodzina, opowiada najnowszy spektakl "Jaś i Małgosia" Białostockiego Teatru Lalek, którego premierę zaplanowano na niedzielę po południu. To świąteczna propozycja teatru dla całych rodzin.


Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Spektakl "Jaś i Małgosia" w Białostockim Teatrze Lalek - recenzja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wrażenia widzów po spektaklu "Jaś i Małgosia" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Spektakl "Jaś i Małgosia" świąteczną propozycją Białostockiego Teatru Lalek - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spektakl, który reżyseruje dyrektor teatru Jacek Malinowski, powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej z białostockiego teatru.

Na konferencji prasowej zapowiadającej premierę Guśniowska mówiła, że zastanawiając się nad świąteczną propozycją w teatrze pomyślała, że właśnie "Jaś i Małgosia" są "absolutnie świąteczni".

Po pierwsze, chatka z piernika kojarzy się najbardziej ze świętami, a po drugie - drwal pracuje w lesie i w ten dzień, w dzień Wigilii, ma najwięcej roboty, bo wszyscy przychodzą po choinki. Dlatego pomyślałam, że jest to absolutnie napisane na bajkę wigilijną, tylko jakoś nikt jeszcze tego nie odkrył

- tłumaczyła. Powiedziała, że w swojej historii "przewróciła wszystko do góry nogami", bo - jak podkreśliła - chciała osiągnąć dobrą opowieść i zabawę, a jednocześnie mówić o ważnych rzeczach. "To jest bajka o  rodzinie, o tym, że rodzina jest ważna, o tym, że jak się trzymamy razem, to wszystko możemy osiągnąć" - powiedziała Guśniowska. Dlatego -  jak wskazała - punktem wyjścia do opowieści jest spotkanie przez drwala miłości swojego życia; później są dzieci, czyli Jaś i Małgosia.

Zależało mi też na tym, żeby opowiedzieć historię o jedności, to znaczy, że jesteśmy zbiorem indywidualności, każdy z nas ma wokół jakąś atmosferę, konstelacje rozmaitych emocji, przemyśleń, ale tak naprawdę to wszystko działa tylko i wyłącznie w tak zwanej rodzinie

- powiedział Malinowski. Reżyser pytany, skąd pomysł, by sięgnąć właśnie po "Jasia i Małgosię" mówił, że jest to klasyka teatru lalek dla dzieci. Powiedział, że po przeczytaniu tekstu Guśniowskiej zauważył, że jest to bardzo świąteczna opowieść, ale - jak dodał - ten kontekst świąteczny można w subtelny sposób wyciąć i będzie to historia uniwersalna.

Scenografię do spektaklu zrealizował Michał Wyszkowski, którego koncepcją było stworzenie nieco surrealistycznego świata, inspirowanego latami 20. i kabaretem. Za oprawę muzyczną odpowiadał Malinowski, który wykorzystał w spektaklu utwory Pascala Comelade. W spektaklu, oprócz Jasia i Małgosi, występują też m.in. drwal i jego żona oraz wilk.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok