Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC"

autor: Olga Gordiejew

30.05.2020, 09:12, akt. 31.05.2020, 10:23

Realizacja tego projektu ma pomóc w dotarciu do zwiedzających w czasach, kiedy bezpośrednie spotkanie jest utrudnione. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało 86 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.


fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzięki tej dotacji powstanie "Muzealne ABC" - cykl 15 filmów, które przybliżą odbiorcom działalność skansenu - mówi Urszula Lengiewicz z działu edukacji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Tematyka filmów będzie różnorodna, od historii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, po podlaską obrzędowość.

Widzowie poznają historię tej konkretnej instytucji, ale też dowiedzą się w jaki sposób powstają muzea typu skansenowskiego w ogóle - jak przenosi się do nich zabytkowe budynki, jak się je pozyskuje, przewozi i stawia na nowo. Jeden z odcinków będzie poświęcony drewnianej architekturze Podlasia, elementom, które wyróżniają ją na tle budownictwa ludowego innych regionów Polski.

Będą opowieści o zbiorach muzealnych, o tym co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem oraz jakie są jego dalsze losy. Zwiedzimy pracownię konserwatorską, gdzie część zabytków odzyskuje dawny blask, inne zabezpieczane są przed zniszczeniem.

Również same wystawy będą tematem pięciu części Muzealnego ABC. To będzie taki wirtualny spacer po wystawie sztuki ludowej i wnętrzach zabytkowych chałup urządzonych tak jak przed laty. Zajrzymy do zabytkowych stodół i spichlerzy, gdzie eksponowane są narzędzia i maszyny rolnicze.

W tej filmowej opowieści o Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej nie może zabraknąć miejsca na odcinek dotyczący Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Sokolnicy: Dariusz Poznański, Kamil Borowski i Przemek Łapiński opowiedzą o gatunkach ptaków, które hodują, o ich zwyczajach, o tym jak przygotowuje się sokoły do wspólnego polowania z człowiekiem i co trzeba zrobić, żeby ptaki pokazowe nie bały się publiczności.

Filmy przybliżą też niektóre obrzędy podlaskie m.in.: tradycyjne żniwa na Podlasiu, Noc Świętojańską, wesele ludowe i wiosenne kolędowanie z konopielką.

Wszystkie filmy będą przystosowane do odbioru przez osoby niesłyszące. Będzie je można oglądać na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.




Skansen możemy odwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00. W czasie trwania pandemii obowiązują nowe zasady zwiedzania: liczba osób przebywających jednocześnie na terenie skansenu nie może przekraczać 150.

Osoby zwiedzające są zobowiązane do dezynfekowania rąk przed wejściem na teren Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zwiedzający muszą utrzymywać między sobą minimum dwumetrowy dystans. Nie dotyczy to rodziców z dziećmi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok