3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

1 sierpnia 2020

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Spotkanie ze sztuką, która pozostawia ślad

Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych "twórczych lasach" - miejscach, z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów 

- napisała w informacji dyrektor "LasFest" Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia.

Jak wyjaśniła, będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych "wilczym genem" twórców.

Edycja "Mamy Wilka", czyli trzecia odsłona "LasFest" – drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana została zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk. Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne Wilk stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu 

- czytamy w opisie festiwalu.


Leśne Kino

Zapowiedziano, że w programie 3. "LasFestu" pojawią się "mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza dorosłego, poetyckie łowy – próby pochwycenia efemerycznych obrazów i kontemplacje nocnego nieba zdobionego deszczem perseidów, muzyka łącząca w sobie dzikość z harmonią, oraz nowość... leśne kino".

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się, m.in. spektakl "The Monstrum Band" Grupy Coincidentia i kieleckiego Teatru Kubuś, "Studnie światła" Tadeusza Wierzbickiego, "Noc Perseidów" (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo w wykonaniu tria Nagnajewicz/Jurčo/Skorupski) i pokaz "Oddaleńcy" w wykonaniu Sakowicza i Cempury. Zaplanowano też w cyklu "Las Móvi" leśny pokaz filmów krótkometrażowych oraz koncert "Tymański/Ciechowski", podczas którego Tymon Tymański wykona piosenki Grzegorza Ciechowskiego.

W tegorocznej edycji "LasFestu", ze względu na sytuację związaną z pandemią, rezygnujemy z nurtów "Gatunki rzadko występujące w Polsce" (spektakle zagraniczne) oraz "Rozmowy z szyszkami" (spotkania z twórcami). Wrócimy do nich w kolejnych odsłonach festiwalu 

- czytamy w informacji przesłanej przez organizatorów.


Festiwal na obszarze Zielonych Płuc Polski

"LasFest" - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie poprzednich edycji festiwalu spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Ideą "LasFestu" są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Występy teatrów niezależnych są wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi).

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Zabłudów.

Więcej informacji i dokładny program "LasFestu" pod adresem facebookowym wydarzenia.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Wystawa "Wiśnie" w Galerii Arsenał

Dwie bardzo różne, ale jednak spójne kolekcje można oglądać w białostockiej Galerii Arsenał - krytycy piszą, że pokazują "Zmysłową stronę życia, delikatność i twardość, słodycz i cierpkość w jednym". W budynku przy ul. Mickiewicza 2 można oglądać prace ponad 30 artystów z Polski i zagranicy, kolekcjonowane od kilkunastu lat przez Galerię Arsenał. Zderzono...Fotograf Magdalena Sobczak podróżuje po Podlasiu - powstał projekt "Polska moje podwórko"

"Mam na imię Magdalena, jestem fotografem i zbieram historie bez retuszu" - tak mówi autorka projektu "Polska moje podwórko". Czego Magdalena Sobczak - ta młoda dziewczyna z Wielkopolski szuka na podlaskich wsiach?Koncerty z cyklu "Muzyka w Starym Kościele"

To propozycja kameralnych wieczorów muzycznych adresowana do środowiska akademickiego, ale też do wszystkich mieszkańców Białegostoku.Nocne Warsztaty Fotograficzne pod okiem Michała Hellera

Fotografowanie po nocy, w galerii i w dodatku z małą ilością światła - takie zadanie stanęło przed uczestnikami pierwszych Nocnych Warsztatów Fotograficznych prowadzonych pod okiem Michała Hellera."Wizna” - najnowsza książka Jacka Komudy

Tydzień temu obchodziliśmy rocznicę obrony Wizny – czyli bitwy, którą określa się mianem Polskich Termopili.Będzie można poznać kulisy odbudowy Pałacu Branickich - spacer edukacyjny w Białymstoku

Kulisy odbudowy Pałacu Branickich i to, jak pod koniec lat czterdziestych rodziła się myśl o akademii medycznej, wygląd sal wykładowych i kulisy pracy na uczelni - to wszystko można będzie w niedzielę (20.09) poznać w samo południe podczas spaceru edukacyjnego w Białymstoku.Nasza radiowa koleżanka Miłka Malzahn doceniona w konkursie "Witkacy pod strzechy"

Dziennikarka Polskiego Radia Białystok, prowadząca m.in. audycje "Strefa Dobrego Chilloutu" i "Pod księżycem", została doceniona za eksperymentalną audycję.Zakończyły się przesłuchania konkursowe Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"

Starożytne monodie, kompozycje klasyków oraz utwory współczesnych kompozytorów można było usłyszeć podczas konkursowej cześć 39. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020".Znamy laureatów Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

Chóry z Polski i z zagranicy nagrodzono w kończącym się w sobotę (19.09) Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Kino "Świerkowa 1"!

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok