Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Rozmowa z Mają Strzałkowską, autorką interaktywnej książki "Julka i Szpulka"
Inspiracją dla Mai Strzałkowskiej stały się jej dzieci, a w szczególności córka, z tak zwaną wyjątkową urodą pracy mózgu. Co to znaczy?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Czy Państwa dziecko zgubiło kiedyś swoją ulubioną maskotkę? Jak poradziliście sobie w tej dramatycznej sytuacji, z płaczem dziecka, jego frustracją, bezradnością, okrzykami: "nie znajdę jej już nigdy"? Sami się załamaliście, pocieszaliście: "daj spokój kupię Ci drugą", wywołując zapewne jeszcze większą złość i rozczarowanie u malucha, a może szukaliście pomocy... w literaturze? Tę trzecią drogę wybrała pochodząca z Białegostoku Maja Strzałkowska, która napisała interaktywną książkę "Julka i Szpulka" W tej detektywistycznej opowieści pojawia się m.in. pomocny kłębek nerwów, a młodzi czytelnicy sami decydują o losach bohaterów.
Autorem ilustracji jest Daniel Włodarski. O książce dowiemy się więcej na blogu julkaszpulka.pl.
Kto wie, czy nie jest to najdłużej działająca scena. Wzmianka o Tykocińskim Teatrze Amatorskim pojawiła się dokładnie 109 lat temu. Warto wiedzieć, że właśnie w Tykocinie grupa aktorów przygotowuje specjalne spektakle.
Po długiej nieobecności wracają koncerty z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.
"No, nie!" - to najczęstszy komentarz zdarzeń wygłaszany przez bohatera bajki Marty Guśniowskiej, który stał się także bohaterem spektaklu przygotowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.
Festiwal Zebrane w tym roku - to jakościowe wydarzenia literackie.
Ból fizyczny był, jest i będzie częścią życia. Tak już bowiem jesteśmy skonstruowani, że z każdą upływającą chwilą nasze ciało traci witalność, elastyczność i odporność na choroby.
Po lekturze tej książki być może inaczej spojrzymy na nasze miasta? Michał Książek w swoim “Atlasie dziur i szczelin” zachęca nas do tak zwanych “biodróży“, choćby na trasie naszych codziennych wędrówek do pracy, czy szkoły.
Druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum o tytule "Elżbiety, Ludwiki, Izabele - Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku" właśnie dobiegła końca.
To wizualna opowieść o współczesnym świecie i kondycji społecznej - wystawę fotograficzną "Alternatively" można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Duże emocje towarzyszyły premierowym projekcjom filmu Agnieszki Holland "Zielona granica”. Do przepychanek doszło, gdy reżyserka pojawiła się w jednym z kin Helios w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz