O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie. Ale warto też ruszyć w miasto z nastawieniem zatrzymania upływającego czasu: bo znika miasto drewniane, wyparte przez wszechobecna deweloperkę. Płonące domy są symbolem zmian. I znikające też ulice.
70 lat temu pomiędzy rynkiem a głównymi ulicami - Legionową, Sienkiewicza czy Skłodowskiej-Curie było jedenaście innych uliczek. Były młyny na Młynowej, a samych sklepów spożywczych kilkanaście. Teraz smętnie stoją ostatnie budynki – w ruinie. I jest też park, choć w sumie cmentarz.
Dorota Sokołowska rozmawia o Białymstoku z dokumentalistą miasta Tomaszem Wiśniewskim, autorem portalu bagnowka.pl, w którym publikuje rozmowy z ludźmi, zdjęcia, filmy. Wszystko związane jest z przemijającym Białymstokiem.
Miłka Malzahn pichci w kuchni i tworzy zaklęcia.
Jak bardzo wierzymy w wykreowany wizerunek naszego regionu w filmach?
Książek o Podlasiu niby jest dużo, ale jak by tak się zastanowić, które są najsłynniejsze - przychodzi do głowy tylko kilka tytułów.
Kolory, dźwięki, duchowość podlaska i wielokulturowość jest zapisana we wzorach lokalnych tkanin, w fakturach i ściegach.
Gdzie narodziło się disco polo? Z jakich innych gatunków czerpie ta popularna muzyka?
Jakie gatunki muzyczne najczęściej odwołują się do rodzinnego miejsca artystów? Prawdopodobnie folk i rap.
Tematy, ludzie, klimat, a może krajobrazy i przestrzeń podlaska? Co najbardziej w regionie inspiruje off-owych twórców teatralnych?
Co może zainspirować twórców teatralnych w podlaskiej scenerii?
Czy nasz region jest atrakcyjny dla artystów? To pytanie retoryczne, jeśli chodzi o sztuki plastyczne.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz