Dominik Sołowiej poleca serial "Sukcesja"

21.11.2021, 10:40, akt. 22.11.2021, 12:11

Najpopularniejszym dziś w Polsce gatunkiem serialowym jest telenowela. Dowód? Miliony widzów, z niesłabnącą fascynacją i zaangażowaniem oglądających przez kilka dni w tygodniu tureckie produkcje.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej poleca serial "Sukcesja"

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do nich zalicza się moja babcia, która, mimo że uwielbia książki, nigdy nie pozwoli sobie na przegapienie kolejnego odcinka “Elifa” albo “Promyka nadziei”. Ja nie mogę się przekonać do tureckich seriali, więc dziś zaproponuję telenowelę, którą obejrzałem jednym tchem, aplikując sobie przynajmniej trzy odcinki dziennie. 

To amerykański serial “Sukcesja”, dostępny na jednej z platform streamingowych. Jego bohaterami są członkowie nieprzyzwoicie bogatej rodziny magnatów medialnych, posiadających gazety i stacje telewizyjne na całym świecie. Właścicielom Waystar Royco niczego nie brakuje. Mają luksusowe apartamenty, własne linie lotnicze, prywatne helikoptery i rezydencje. Otaczają się splendorem, doskonale wyglądają i mają w zasadzie czas na wszystko, tylko nie na solidną pracę, bo większość czasu zajmuje im knucie planów związanych z objęciem najważniejszego stanowiska w firmie.

Tak się bowiem składa, że założyciel korporacji, Logan Roy, to człowiek schorowany, tuż przed emeryturą, który chce przekazać komuś stery władzy. Wśród kandydatów są dzieci Logana - ludzie, którym nigdy nie wystarczały tytuły dyrektorów operacyjnych i miliony dolarów ulokowane w akcjach. Przekonani o swojej wiedzy i nieomylności zrobią wszystko, by zaskarbić zaufanie ojca, zdradzając siebie nawzajem, albo wprowadzając w życie plan wrogiego przejęcia, jeśli Logan nie zdecyduje się przejść na emeryturę. 

Dorzućmy do tego afery, które co rusz wstrząsają firmą, wywołując tsunami na giełdzie. Okaże się wtedy, jakim gigantem na glinianych nogach jest korporacja Waystar Royco i ile nienawiści mają wobec siebie członkowie pozornie kochającej się rodziny. Co łączy “Sukcesję” z klasycznymi telenowelami? Osadzenie akcji w zamkniętym, hermetycznym środowisku bogatych ludzi, których łączą interesy i relacje rodzinne. A to właśnie jest doskonałym sposobem na przyciągnięcie naszej uwagi: uwielbiamy przecież śledzić losy celebrytów, gwiazd i gwiazdeczek szklanego ekranu, prezentujących swoje sekrety we wszelkiej maści reality show. Stajemy się wtedy podglądaczami, którzy po drugiej stronie ekranów siedzą z wypiekami na twarzy, obserwując mroczne sekrety ludzi do nas podobnych. Podobnych, bo funkcjonujących w takich samych relacjach rodzinnych, zawodowych, towarzyskich. W ich losach widzimy samych siebie - swoje marzenia, pragnienia i porażki. Ale dzięki dystansowi przeżywamy coś, czego ludzie, obcujący ze sztuką, doświadczali od niepamiętnych czasów. To katharsis, oczyszczenie, przeżywanie gwałtownych emocji w laboratoryjnym środowisku, które możemy opuścić, wychodząc z teatru albo wyłączając telewizor. 

To właśnie serwują nam telenowele, dorzucając coś ekstra: tę wyjątkową możliwość bezkarnego podglądania i  czerpania przekornej fascynacji z tego, że obserwujemy kogoś, sami nie będąc widzianymi. No i ta świadomość, że bogactwo szczęścia nie daje, że za całym blichtrem współczesnego świata może skrywać się pustka, która rodzi jeszcze większą pustkę, zasysając wszystko to, co jest dobre wokół nas. Oto opowieść o klasie próżniaczej, o rozpuszczonych dzieciach bogatego ojca, który, chociaż na swoją zamożność pracował w pocie czoła, dobrym człowiekiem nie jest, bo z premedytacją niszczy każdą próbę usamodzielnienia się swoich dzieci, narkotycznie uzależnionych od jego majątku. 

Polecam “Sukcesję”, bo jest to serial nieoczywisty, mimo oczywistych nawiązań do telenoweli. Oglądając go nie będziemy się nudzić ani przez moment.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Powstał unikatowy album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej"


Po blisko 5 latach prac i przemierzeniu wielu kilometrów powstał niezwykły album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej", w którym znalazło się ponad 300 unikatowych zdjęć.



Prezentacja powieści Uładzimira Niaklajeva „Gai Ben Hinnom”


To książka o Białorusi i o Białorusinach. W Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbyła się prezentacja powieści „Gai Ben Hinnom” Uładzimira Niaklajeva, jednego z najbardziej znanych białoruskich pisarzy współczesnych.



Wystawa "Jestem wielbicielem wszystkiego, co piękne… Kolekcjonerska pasja Alfonsa Karnego"


Zbierał wszystko: monety, medale, grafikę, dzieła sztuki, ceramikę i książki. Rzeźbiarz Alfons Karny, jak sam o sobie mówił, był kolekcjonerem wszystkiego, co piękne.



„Wyśniona historia kina na Podlasiu” w Bielskim Domu Kultury


Bielsk Podlaski ma nowy, świetnie wyposażony budynek, w którym jest dom kultury. Jak miło popatrzeć na miejsce, gdzie dzieje się tak dużo!



Wystawa "Równolegle" Grażyny Kozłowskiej w Białostockim Teatrze Lalek


Grażyna Kozłowska - aktorka BTL-u - fotografią zajmuje się równolegle, w wolnym czasie, z radością i pasją, stale doskonaląc swój warsztat i umiejętności.



Papahema zapowiada "Madagaskar"


Przed nami białostocka premiera „Madagaskaru”, czyli spektaklu Teatru Papahema. To horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków pochodzenie żydowskiego.



"We love Chopin" - inauguracja zespołu baletowego Opery i Filharmonii Podlaskiej


W pierwszym solowym spektaklu zaprezentował się w piątkowy (3.12) wieczór utworzony pół roku temu zespół baletowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.



Festiwal Cantu Gaudeamus w Białymstoku


Przez dwa dni w Pałacu Branickich rozbrzmiewała muzyka chóralna. Wszystko dlatego, że po raz piąty odbywał się tam Festiwal Cantu Gaudeamus.



Dominik Sołowiej o serialu "Angela Black"


Po obejrzeniu „Angeli Black” nigdy już nie będziemy tacy sami - twierdzi Dominik Sołowiej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok