Dominik Sołowiej o serialu "Angela Black"

5.12.2021, 10:24, akt. 11:02

Po obejrzeniu „Angeli Black” nigdy już nie będziemy tacy sami - twierdzi Dominik Sołowiej.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dominik Sołowiej recenzuje serial "Angela Black" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wytrawny scenarzysta wie, jak postępować z widzem: uwielbia wodzić go za nos, łamiąc fabularne stereotypy, zmieniając co rusz kierunek, w jakim rozwija się akcja, wrzucając zaskakujące słowo do dialogu albo scenę, która, zamiast wyjaśniać, komplikuje, zaciemnia obraz, wywracając narrację do góry nogami. Właśnie tak robią autorzy serialu „Angela Black”, dostępnego w sieci od października tego roku. 

„Angela Black” to opowieść o młodej kobiecie, żonie londyńskiego developera, matce dwóch uroczych chłopców. Angeli z pozoru niczego nie brakuje. Ma bogatego męża, dzieci, przepiękny dom, pracę, która sprawia jej satysfakcję. Ale to tylko pozór, fasada, kurtyna skrywająca tragedię, która dzieje się w domu państwa Meyer. Bo w najmniej oczekiwanym momencie, ogarnięty irracjonalną złością mąż Angeli potrafi dotkliwie ją pobić, łamiąc jej żebra albo wybijając zęby. I uchodzi mu to bezkarnie, bo Angela nie ma odwagi, by donieść o tym na policję. Oto historia, jaką znamy z filmów, wiadomości i artykułów prasowych. 

Przez moment myślimy, że serial, stworzony przez Harry’ego i Jacka Williamsów, poświęcony będzie wyłącznie przemocy i niszczącej relacji, jaka łączy ofiarę i przestępcę. Ale wszystko się zmienia, kiedy Angela spotyka młodego mężczyznę, podającego się za speca od czarnej roboty. Ed wyjaśnia kobiecie, że jej mąż wynajął go, by ten śledził każdy jej krok, zbierając kompromitujące fakty, dzięki którym Angela po rozwodzie będzie musiała przekazać mężowi wyłączne prawo do opieki nad dziećmi. Mężczyzna ma wyrzuty sumienia, bo już kiedyś pomógł mężowi Angeli w zatuszowaniu przestępstwa i wie, do czego zdolny jest pan Meyer.

Tyle o fabule. By nie zdradzać szczegółów, powiem tylko, że ani przez moment nie powinniśmy wierzyć w to, co dzieje się na ekranie. Kto tak naprawdę będzie ofiarą, a kto drapieżnikiem? Kto jest uczciwy, a kto kłamie? Oto serial, który prowadzi z widzem wyrafinowaną grę pozorów. Możecie obstawiać różne warianty zakończenia, ale i tak zdziwicie się, jak umiejętnie twórcy serialu poprowadzili akcję, pokazując, że, podobnie jak w życiu, w dobrym filmie nigdy niczego nie możemy być pewni na sto procent. Dorzućmy do tego świetną grę Joanne Froggatt - aktorki wcielającej się w postać Angeli Meyer (Froggatt znana jest m. in. za sprawą roli służącej w serialu „Downton Abbey”, za którą otrzymała w 2015 roku Złoty Glob). To ona hipnotycznie przyciąga nasz wzrok, wywołując wrażenie kobiety totalnie zagubionej, przytłoczonej problemami, zaskoczonej tym, co dzieje się wokół niej. Angela daje sobą manipulować, bo nie jest pewna niczego i nikogo. Ale wie, że za wszelką cenę musi bronić siebie i swoje dzieci.

Serial „Angela Black” powstał we współpracy z brytyjską organizacją „Women’s Aid”, wspierającą kobiety – ofiary przemocy. Dzięki temu jego twórcy potrafili idealnie opisać zjawisko utajonej przemocy, polegającej na subtelnym manipulowaniu drugim człowiekiem. Jak wyjaśnia Farah Nazeera, prezeska "Women's Aid": "gaslighting (bo takie określenie wykorzystywane jest przez specjalistów) to forma psychicznego nadużycia, przez którą Angela jest zmuszona zakwestionować własne zdrowie psychiczne, co ostatecznie prowadzi do jej zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym". 

Pamiętajmy: przemoc nie musi mieć bezpośredniego, fizycznego charakteru. Czasami jest to ciągłe negowanie czyjegoś prawa do wolności, do decydowania o sobie. A ofiara nie zawsze musi mieć sińce na twarzy.

Polecam serial „Angela Black” z kilku powodów: to świetny thriller, trzymający w napięciu od pierwszej sekundy. To także produkcja z genialną obsadą. I wreszcie: to opowieść o przemocy, której doświadczają miliony kobiet na świecie. Po obejrzeniu „Angeli Black” nigdy już nie będziemy tacy sami.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...



W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.



W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.



Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.



W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.



W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.



Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.



Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.



Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok