Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Jakie rękopisy przechowuje Książnica Podlaska? [zdjęcia]
Rękopisy, manuskrypty, kaligrafia, tusz, może nawet pióro – to słowa, które szczególnie młodszej części społeczeństwa mówią coraz mniej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W dobie klawiatur komputerowych, ekranów telefonów czy testów szkolnych pisanie długopisem stanowi prawdziwe wyzwanie.
W niedzielę (23.01) obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. Święto ustanowiono po to, by zaznaczyć, jak ważne jest używanie ręki podczas zapisywania długopisem. Pisząc ręcznie, mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. To pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia.
Święto zachęciło Dorotę Sokołowską do zajrzenia do Książnicy Podlaskiej, by poszukać rękopisów — zapisanych odręcznie tekstów, często niepowtarzalnych z uwagi na rysunki, charakter pisma, a nawet kolor użytego tuszu.
Jakie rękopisy zbiera i przechowuje największa biblioteka w regionie północno-wschodnim? Opowiada Eligiusz Buczyński, kierownik działu zbiorów specjalnych i nagradzany poeta.
Bohaterami serialu są członkowie zamożnej rodziny. Ich codzienność do pewnego momentu nie różni się od naszej. Do chwili, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika żona i matka dwojga dzieci, a jej mąż odbiera telefon, w którym ktoś wyjaśnia, że kobieta została porwana.
„Muzyka grała, a strojni trefnisie fikali kozły ku radości rozbawionych biesiadników.” Ten cytat z "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego jest mottem wystawy Przemysława PRAKTISa Sieńki w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.
Wsparcie edukacji artystycznej nie tylko odbiorców, ale i samych twórców czy pomysł biennale sztuk plastycznych - to tylko część z postulatów, które pojawiły się podczas 1. edycji "Białostockiej Kawiarenki Artystycznej ".
Przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych w Białymstoku, okazja do spotkań ludzi sztuki nie tylko z Polski.
W swoim życiu robiła wiele - pisała wiersze, fotografowała, była aktywną dziennikarką i krytykiem zdarzeń kulturalnych.
„Koncerty na głos i obraz” to cykl muzycznych spotkań przygotowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i białostocką Filię Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
„Parking” z setek furmanek, stara studzienka i rzeczka przez którą przepychają ludzie samochód. Te i inne zdjęcia ukazujące klimat i atmosferę dawnej Grabarki możemy zobaczyć na wyjątkowej wystawie Jana Słodowskiego „Święta Góra Grabarka”.
Premierę widowiska muzycznego na podstawie oratorium "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska. Premiera w najbliższy piątek (27.05).
Od poniedziałku do czwartku w Operze i Filharmonii Podlaskiej publiczność mogła śledzić rywalizację najlepszych w kraju adeptów sztuki dyrygowania.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz