Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Rozmowa z Michałem Stankiewiczem - finalistą międzynarodowego konkursu biennale w Wenecji
Jego praca - tak zwany Humart - wykorzystuje technologię rzeczywistości wirtualnej. To połączenie historii terminalnie chorej osoby, głosu aktorki, wrażliwości twórców i ciała widzów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Michał Stankiewicz pochodzący z okolic Gródka. Jego praca - tak zwany Humart - wykorzystuje technologię rzeczywistości wirtualnej. To połączenie historii terminalnie chorej osoby, głosu aktorki, wrażliwości twórców i ciała widzów. Czy VR-owa sztuka jest w stanie przedłużyć czyjeś życie? Umożliwić kontakt z osobą, już po tym jak umrze?
Zwycięski projekt dostanie grant na pokrycie kosztów produkcji - do 60 tys. euro.
Miała kształcić przyszłych artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej, być szkołą, jakiej w Białymstoku jeszcze nie było. Tymczasem Policealne Studium Aktorsko-Wokalne od trzech lat nie prowadzi naboru. A ostatni rocznik właśnie zakończył tam edukację.
To jeden z festiwali z cięższą muzyką w Polsce, który otwiera wakacje. W następny weekend (1-2 lipca) w Goniądzu "Rock na bagnie". Wystąpią takie gwiazdy jak brytyjski U.K. Subs, Dezerter, Hunter czy Closterkeller, a także wiele młodych, także podlaskich kapel.
Fotograficzny zapiśnik miejskich krajobrazów oglądać możemy na wystawie fotografii Grażyny Rogali "Notatki z Białegostoku".
Ta impreza filmowa koncentruje się na niezwykłościach świata. W piątek, 1 lipca w kinie Bielskiego Dom Kultury zacznie się trzydniowy Festiwal "Niebieska kropka". Zobaczmy filmy z całego świata o niesamowitej przyrodzie, ale i o problemach współczesnej cywilizacji.
Koniec czerwca to nie tylko finał sezonów, rychłe wakacje, urlop w planach. To także imieniny Jana, kiedyś hucznie obchodzone w byłym budynku Książnicy przy ul. Kilińskiego czy w Łubnikach. Bo najsłynniejszy Jan to (obok wielu innych ważnych postaci) Jan Leończuk - poeta, prozaik i tłumacz, wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej i przyjaciel poetów.
Ta książka powstała jeszcze przed agresją rosyjską na Ukrainę, a opowiada o Polsce zaraz po wojnie. Nie wiadomo tylko, o jaką wojnę chodzi - czy o tę, która zakończyła się w 1945 roku, czy o jakąś przyszłą.
Za nami spotkanie lalkarzy z różnych stron świata. Zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku.
Mam wrażenie, że przez ostatnie kilka miesięcy prezentowałem felietony o zdecydowanie poważnej tematyce. Ale, skoro mamy już sezon wakacyjny i chcemy oderwać się od problemów życia codziennego, to moja dzisiejsza recenzja poświęcona będzie produkcji mocno humorystycznej, ironicznej, obyczajowo kontrowersyjnej i bardzo na czasie.
Pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku" odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca o 19:00 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz