Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Podlaska Oktawa Kultur - uczta dla fanów muzyki i tańców ludowych [zdjęcia, wideo]
Festiwal Podlaska Oktawa Kultur organizuje Podlaski Instytut Kultury; to jedna z największych imprez promujących muzykę folkową i folklorystyczną w tej części kraju. Nawiązuje do wielokulturowości regionu. Motywem przewodnim w tym roku będzie akcent ukraiński.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Główna scena tradycyjnie stanęła na Rynku Kościuszki w Białymstoku, gdzie będzie można usłyszeć wszystkie festiwalowe zespoły. W tym roku zaproszono 17 zespołów z kraju i zagranicy, m.in. z Ukrainy, Słowacji, Czarnogóry i Korei Południowej.
Koncerty w Białymstoku potrwają od piątku do niedzieli, natomiast w regionie - w ośmiu miastach - zaplanowano koncerty poszczególnych zespołów.
Będzie można posłuchać m.in. estońskiego Trad.Attack, polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana oraz obejrzeć pokaz grupy "Warszawskie Combo Taneczne". Organizatorzy zapowiadają, że jednym za najciekawszych koncertów będzie występ zespołu z Korei Południowej Ak Dan Gwang Chil.
"Dagadana" na Podlaskiej Oktawie Kultur [zdjęcia]
W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty m.in. tańców litewskich, ukraińskich i zabaw i tańców śląskich. Odbędzie się też koncert dla dzieci.
Koncerty można obejrzeć na żywo online na kanale YouTube PIK.
Program Podlaskiej Oktawy Kultur na scenie w Białymstoku:
Piątek (22.07):
- SILSKA MUZYKA (Ukraina), godz. 18:00
- CHEMLON (Słowacja), godz. 18:50
- ALICJA GRABOWSKA – BIAŁOSTOCKI PROJECT , godz. 19:45
- HOYRAKY I DOBRYNA (Polska), godz. 20:45
- TRAD.ATTACK (Estonia), godz. 21:45
Sobota (23.07):
- TEKSTILAC (Czarnogóra), godz. 18:05
- MARIA POMIANOWSKA & MINGJIE YU (Polska/Chiny), o 19:10
- WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE (Polska), godz. 20:15
- DAGADANA (Polska/Ukraina), godz. 21:30
Niedziela (24.07):
- ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA KURPIE ZIELONE (Polska), godz. 17:10
- HYLLA (Polska), godz. 18:25
- KRZIKOPA (Polska), godz. 19:40
- AK DAN GWANG CHIL (Korea Południowa), godz. 20:55
Kto wie, czy nie jest to najdłużej działająca scena. Wzmianka o Tykocińskim Teatrze Amatorskim pojawiła się dokładnie 109 lat temu. Warto wiedzieć, że właśnie w Tykocinie grupa aktorów przygotowuje specjalne spektakle.
Po długiej nieobecności wracają koncerty z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.
"No, nie!" - to najczęstszy komentarz zdarzeń wygłaszany przez bohatera bajki Marty Guśniowskiej, który stał się także bohaterem spektaklu przygotowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.
Festiwal Zebrane w tym roku - to jakościowe wydarzenia literackie.
Ból fizyczny był, jest i będzie częścią życia. Tak już bowiem jesteśmy skonstruowani, że z każdą upływającą chwilą nasze ciało traci witalność, elastyczność i odporność na choroby.
Po lekturze tej książki być może inaczej spojrzymy na nasze miasta? Michał Książek w swoim “Atlasie dziur i szczelin” zachęca nas do tak zwanych “biodróży“, choćby na trasie naszych codziennych wędrówek do pracy, czy szkoły.
Druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum o tytule "Elżbiety, Ludwiki, Izabele - Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku" właśnie dobiegła końca.
To wizualna opowieść o współczesnym świecie i kondycji społecznej - wystawę fotograficzną "Alternatively" można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Duże emocje towarzyszyły premierowym projekcjom filmu Agnieszki Holland "Zielona granica”. Do przepychanek doszło, gdy reżyserka pojawiła się w jednym z kin Helios w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz