Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Nowe wystawy i zakupy do kolekcji Galerii Arsenał
Dwie nowe, ciekawe wystawy oglądać można w białostockiej Galerii Arsenał.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To sfotografowana w bardzo artystyczny sposób praca najbardziej cenionych czeskich artystów: Lukáša Jasanskýiego i Martina Poláka oraz „Śpiewamy zamiast wzdychać” pochodzącej spod Łomży artystki Alicji Rogalskiej. Zacznijmy od Czechów. Jasanský i Polák są zainteresowani archiwizowaniem peryferyjnych historii. Dzięki temu mogli dać zmarłemu w 1989 roku rzeźbiarzowi Alfonsowi Karnemu szansę na ostatnie międzynarodowe tournée, z którego fotografie powracają do miasta na indywidualną wystawę w Galerii Arsenał w Białymstoku. Trochę jest tu jakby galeria była w …galerii?
Prace artystów z Czech można oglądać do 19 stycznia w Galerii Arsenał.
Nowe prace
To ważna kolekcja dzieł sztuki współczesnej, którą co roku o nowe zbiory wzbogaca Galeria Arsenał. Tym razem tylko z miejskich pieniędzy, ale można było kupić trzy nowe prace - podkreśla Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał.
To przyrodnicza podróż wzdłuż rzeki - symbolu województwa podlaskiego. W tym tygodniu premierę miał film "Narew - od źródeł do ujścia" zrealizowany przez Zdzisława Folgę.
Dlaczego wracamy do cyfrowych gier z lat 70., 80. i 90.? Dlaczego niekiedy wolimy oglądać kilkupikselowe postacie niż nowoczesne modele w 3D?
Wystawa zachęca m.in. do spojrzeń głęboko w oczy sfotografowanym osobom. "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to ekspozycja w Centrum im. Zamenhofa/Białostockim Ośrodku Kultury, otwarta w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim.
Czy da się przetłumaczyć wiersze? Skoro "najdokładniejszy przekład słownikowy byłby często przekładem najodleglejszym" - jak mówi tłumaczka Anna Kamieńska - "bo słowa poszczególne mogą się różnie kojarzyć".
Curik ahejm, powrót do domu - te słowa zabrzmiały podczas spektaklu muzyczno-teatralnego podczas Wschodu Kultury w 2021 roku na terenie dworca kolejowego Białystok Fabryczny. To właśnie stąd wywieziono mieszkańców getta do Treblinki.
Feminatywy - obcobrzmiące słowo, które wdziera się w przestrzeń języka. A chodzi o to, żeby używać końcówek stosownych do rodzaju.
Inspiracją do nowej wystawy w Galerii Arsenał jest książka Jonathana Leara "Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego".
Reportaże z Podlasia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - ludzie lubią przenosić się we własne wspomnienia, a ta kraina na górze rogu mapy Polski pozwala znaleźć tu dawne klimaty, pamiętane z dzieciństwa.
Piękno podlaskiej natury uchwycone w najdrobniejszych szczegółach. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać Wystawę Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz