Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Wystawa Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
Piękno podlaskiej natury uchwycone w najdrobniejszych szczegółach. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać Wystawę Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wystawa, na którą składa się czterdzieści zdjęć, będzie czynna do 12 marca w godzinach od 14:00 do 21:00, w foyer kina Forum.
Okręg Podlaski Związku Polskich Fotografów powstał jesienią 2019 roku, z inicjatywy pięciu fotografów: Katarzyny Gubrynowicz, Elizy Kowalczyk, Rafała Kowalczyka, Krzysztofa Onikijuka oraz Michała Kościa. Obecnie ma osiemnastu członków.
To z jednej strony miłośnicy natury, z drugiej - pasjonaci fotografii przyrodniczej. Są nie tylko wnikliwymi i cierpliwymi obserwatorami, ale także popularyzatorami urokliwej podlaskiej przyrody. Swoje umiejętności oraz wiedzę przekuwają na piękne i oryginalne kadry.
Członkowie Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, mają bogate portfolio i dorobek wystawienniczy, a także wiele nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach.
Czy poprzez wzory matematyczne da się interpretować przyrodę oraz... sztukę? Z kolei w jaki sposób sztuka może opisywać reguły naukowe? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać w Białymstoku na wystawie malarstwa "Efekt Motyla" białostockiej artystki Małgorzaty Miecielskiej-Maksimowicz.
Naczynia z czasów protocywilizacji trypolskiej sprzed pięciu tysięcy lat, przedmioty z epoki neolitu i brązu, antyczna grecka ceramika czy pamiątki pierwszych lat chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej - takie zabytki można obejrzeć na wystawie „Ukraina przed wiekami” w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Każdy z nich to małe dzieło sztuki. W foyer białostockiego kina Forum można oglądać wystawę plakatów filmowych Maksa Bereskiego.
Te prace to przede wszystkim wyraz przemyśleń artystki na temat bliskości, pamięci, nostalgii i upływającego czasu. W białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich oglądać możemy wystawę Violetty Kosińskiej-Piskurewicz, w której główną rolę odgrywa tkanina.
Nie ma dziś chyba wielbicieli filmów o Jamesie Bondzie, którzy nie słyszeliby o Idrisie Elbie - czarnoskórym brytyjskim aktorze, namaszczonym przez media na następcę Daniela Craiga.
Podlasie to region, w którym – podobnie jak na Podhalu – zachowana jest ciągłość przekazu pokoleniowego. Tutaj tradycyjne formy muzyki, także w sferze „ponowień” (określenie za Piotrem Dahligiem) i rekonstrukcji, istnieją na równi z formami nowoczesnymi, folklor współistnieje z folkiem, czego przykładem może być choćby działalność zespołów Czeremszyna z Czeremchy...
Dionizy Purta i Katarzyna Krauze-Romejko - rzeźbiarz i malarka. Ich artystyczne drogi spotkały się na wspólnej wystawie pt. „Anioły”.
Niedzielny wieczór (19.03) w Polskim Radiu Białystok upłynął pod znakiem rockowych brzmień. Na scenie Studia Rembrandt wystąpił zespół Waterside.
Ciekawe aranżacje znanych przebojów i występ chóru seniorów z Podlaskiego Instytutu Kultury, a także świetny kontakt z publicznością - to zalety koncertów (bo były dwa) Dawida Podsiadły w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz