Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Wystawa "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939"
Wystawa zachęca m.in. do spojrzeń głęboko w oczy sfotografowanym osobom. "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to ekspozycja w Centrum im. Zamenhofa/Białostockim Ośrodku Kultury, otwarta w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wystawa zachęca też do poszukiwania odpowiedzi na pytania: jak wyglądały międzywojenne sztetle i żydowskie dzielnice dużych miast i miasteczek? Jak toczyło się codzienne i odświętne życie żydowskich rodzin? Czym zajmowali się Żydzi w II Rzeczpospolitej? Jak wyglądały bożnice, które nie przetrwały wojennej pożogi?
"Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to ekspozycja w Centrum im. Zamenhofa/Białostockim Ośrodku Kultury, otwarta w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim. Zdjęcia, które możemy oglądać na dwóch piętrach Centrum im. Zamenhofa, skłaniają do wspomnień, ale i odkryć.
Wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma powstała z materiałów zawartych w albumie „Świat utracony. Żydzi polscy” Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego. Kuratorką wystawy jest Teresa Śmiechowska, współautorem - Leszek Dulik. Możemy ją oglądać w CLZ do 8 kwietnia
A niedzielę (5.02) o godz. 16:00 spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim na temat książki "Żydzi białostoccy. Karty pamięci".
Jaką polszczyzną mówią Polacy, którzy mieszkają na Wileńszczyźnie? Jak zmienia się ona pod wpływem agresji rosyjskiej na Ukrainę? Czym charakteryzuje się odmiana kresowa języka polskiego?
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wzbogaciła się o nową wystawę stałą. Od kilku dni oglądać można najcenniejsze obiekty, przypadkowo odkryte na strychu bożnicy Cytronów.
Grafika, kolaż, malarstwo, instalacja, performance, zawekowane słoiki. To przykładowe środki ukazujące bogactwo projektów eksponowanych w ramach niezależnej wystawy "Pod żadnym pozorem".
Święta to gorączkowy czas poszukiwania prezentów, w natłoku obowiązków szukamy ostatecznie byle czego, a przecież każdy prezent jest symbolem naszej pamięci, wyrazem miłości, że ktoś jest blisko obok nas.
Niektórzy mistrzowie kina doskonale radzą sobie z presją, jaką platformy streamingowe wywierają na współczesną kulturę (bo te przyzwyczajają nas do tasiemcowych, przydługich, przegadanych i mocno oderwanych od rzeczywistości produkcji). Tacy reżyserzy, jeśli już wrzucają coś do streamingu, to pozostają sobą, tak jak Spike Lee czy Martin Scorsese.
Karol Smaczny - aktor Teatru Wierszalin, TrzyRzecze oraz teatrów instytucjonalnych - w tym Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek, arteterapeuta, absolwent, a obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku otwiera w Białymstoku nowy teatr.
Przeszklony dziedziniec z nowym wejściem, nowe sale ekspozycyjne, muzealna kawiarnia i wykorzystany strych i podpiwniczenia - tak może za kilka lat wyglądać białostocki ratusz.
To opowieść o grupie młodych ludzi, którzy szukają swojej tożsamości. Odkrywają kim są, co czują i w jakich są ze sobą relacjach. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (3.12) premiera "Jamais Vu / Never Seen".
Wystawa "Chasydzi" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku opowiada o pielgrzymkach chasydów z całego świata do miejsc w Polsce, gdzie są pochowani ich przodkowie.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz