"Luther" - recenzja Dominika Sołowieja

19.03.2023, 10:37, akt. 10:41

Nie ma dziś chyba wielbicieli filmów o Jamesie Bondzie, którzy nie słyszeliby o Idrisie Elbie - czarnoskórym brytyjskim aktorze, namaszczonym przez media na następcę Daniela Craiga.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dominik Sołowiej recenzuje film "Luther" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Elba za grosz nie przypomina postaci brytyjskiego agenta 007, wymyślonej przez Iana Fleminga. Zwalista postać, mocno przygarbiona sylwetka i pięści, którymi można by rozbijać skałę - taki Bond raczej nie pasuje do przydymionej atmosfery londyńskiego klubu dla gentelmanów, podobnie jak Bond Daniela Craiga, który z mało subtelnego podrywacza, chodzącego zawsze w doskonale skrojonym smokingu, przeistoczył się w wiecznie pokiereszowanego agenta. 

Elba zamiast Daniela Craiga? Czemu nie? Ten brytyjski aktor nie raz już udowodnił, że ma nieprzeciętny talent i charyzmę, wcielając się chociażby w doskonałą rolę Johna Luthera - bezwzględnego londyńskiego detektywa, siejącego postrach wśród gangsterów, morderców i psychopatów. Na fali sukcesu, jaki przyniósł Elbie serial "Luther", nakręcony został film fabularny, o którym dziś chciałbym Państwu opowiedzieć.

Luther, jak to Luther, znów ma problemy. Tym razem jednak bardzo poważne, bo z racji swoich nieortodoksyjnych metod śledczych trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze. Pech sprawia, że w tym samym momencie pojawia się w Londynie ogarnięty potrzebą zemsty szaleniec, który wykorzysta nowoczesne technologie, by szantażować mieszkańców miasta, a później zmuszać ich do popełnienia samobójstwa. Luther stawia wszystko na jedną kartę: wywołuje zamieszki w więzieniu, ucieka z niego dzięki pomocy zaprzyjaźnionych łotrzyków, a później, ukrywając się przed policją, rusza w pościg za psychopatą, korzystając ze wsparcia swojego dawnego kumpla, emerytowanego policjanta. Jaki będzie finał pościgu? To łatwo przewidzieć, bo takie produkcje, jak ta, z Idrisem Elbą w roli głównej, czerpią pełnymi garściami z filmów sensacyjno-szpiegowskich, a te zawsze muszą kończyć się happy endem.

Czy "Luther: Zmrok" to film na poziomie, który mógłby rywalizować z bondowskimi fabułami? I tak, i nie. Jego treść nie jest wyrafinowana, bo opiera się nie na niuansach i dwuznacznościach, tylko na jednoznacznych, czytelnych motywach, dzięki którym wiemy, kto jest po jakiej stronie. Także role, rozpisane przez scenarzystów “Zmroku”, są typowe, schematyczne, celowo pozbawione głębi. Dorzućmy do tego sceny pościgu i walki wręcz, niewyszukane, ale pasujące do całości dialogi - w ten sposób otrzymamy całkiem dobre kino akcji, warte poświęcenia jednego weekendowego wieczoru (film trwa nieco ponad 2 godziny). Oczywiście całość spina Idris Elba i chociaż jego rola w filmie nie jest tak mroczna jak w serialu, to w tym przypadku nie było czasu na niuanse i wątpliwości. Trzeba było złapać przestępcę, i tyle!

Przyznajmy na koniec: Idris Elba doskonale radzi sobie z filmowymi pojedynkami, potrafi filuternie uśmiechać się do płci przeciwnej, ma szelmowski błysk w oku i posturę odstraszającą każdego przeciwnika. Nie wiem, jak Elba wyglądałby w bondowskim smokingu, ale nie mogę się doczekać, by zobaczyć go u boku Moneypenny, M albo kwatermistrza Q, popijającego martini w towarzystwie uroczych kobiet. Elba sprawdził się już w produkcjach fabularnych, chociażby w "Dniu Bastylii", gdzie, jako agent CIA, łapał sprawców zamachu terrorystycznego w Paryżu. Ten aktor zdecydowanie preferuje kino akcji, może niezbyt głębokie, ale serwujące rozrywkę na odpowiednim poziomie. 

Dodajmy jeszcze ciekawostkę. Elba 2 razy wygrywał w konkursie na najprzystojniejszego mężczyznę planety, a w 2007 roku pojawił się na liście 100 najpiękniejszych ludzi według magazynu "People". I bardzo dobrze, bo agent 007 to połączenie siły, sprytu, odwagi oraz nieskazitelnego wyglądu. A te cechy Idris Elba ma w nadmiarze.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok