Znamy laureatów 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku

autor: Alicja Pietruczuk

28.05.2023, 07:13, akt. 15:39

Chóry z Bułgarii i Kazachstanu zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło dziewięć zagranicznych chórów amatorskich i zawodowych. Nie było wykonawców z Rosji i Białorusi.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, chór Credo z Łucka, fot. L. Łabowicz
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, chór Credo z Łucka, fot. L. Łabowicz


0:00
0:00
Dobiega końca 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku - relacja Alicji Pietruczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wyniki 42. edycji tego festiwalu ogłoszono przed niedzielnym (28.05) koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które miały miejsce w piątek i sobotę, wzięły udział chóry z Bułgarii, Estonii, Grecji, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i USA. Rywalizowały w dwóch kategoriach: chórów amatorskich i profesjonalnych. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie nagrody.

Wśród chórów amatorskich pierwsze miejsce zdobył bułgarski chór Świętego Apostoła Karpa diecezji starozagorskiej ze Starej Zagory. W grupie chórów zawodowych najlepszym okazał się chór Państwowego Teatru Opery i Baletu "Astana Opera" ze stolicy Kazachstanu Astany. Za popularyzację muzyki cerkiewnej kompozytorów białoruskich nagrodę specjalną przyznano chórowi Concordia - założonemu w Polsce przez białoruskich uchodźców i działającemu w Warszawie jako Chór Wolnej Białorusi.


-  Zasługą festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości - podkreślili jurorzy w komunikacie z wynikami festiwalu.


Jurorzy zwrócili też uwagę, że podczas tegorocznej edycji tej imprezy upamiętniono 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego (przez lata patrona artystycznego festiwalu) oraz odbył się koncert "Mahutny Boża – śpiewająca dusza Białorusi", poświęcony muzyce cerkiewnej kompozytorów z tego kraju.



Niedzielna gala rozpocznie się o 16:00, zaś retransmisja tego koncertu na naszej antenie będzie o 22:05.



Po raz drugi z rzędu w imprezie nie uczestniczyły chóry z Rosji i Białorusi - krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu jego organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" zwracali też uwagę, że w związku z wojną na Ukrainie część środowiska chóralistyki z rezerwą odnosi się do muzyki cerkiewnej, traktując ją jako rosyjską. Byli też wykonawcy początkowo zainteresowani uczestnictwem, którzy jednak rezygnowali oceniając, że Polska nie jest krajem do końca bezpiecznym, bo za jego granicą toczy się wojna.


źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Tykociński Teatr Amatorski przygotowuje kolejny spektakl


Kto wie, czy nie jest to najdłużej działająca scena. Wzmianka o Tykocińskim Teatrze Amatorskim pojawiła się dokładnie 109 lat temu. Warto wiedzieć, że właśnie w Tykocinie grupa aktorów przygotowuje specjalne spektakle.



Wracają koncerty z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku


Po długiej nieobecności wracają koncerty z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.



Premiera "Nońka" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży


"No, nie!" - to najczęstszy komentarz zdarzeń wygłaszany przez bohatera bajki Marty Guśniowskiej, który stał się także bohaterem spektaklu przygotowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.



W Białymstoku dobiega końca Festiwal Zebrane


Festiwal Zebrane w tym roku - to jakościowe wydarzenia literackie.



Dominik Sołowiej poleca film "Kryzys"


Ból fizyczny był, jest i będzie częścią życia. Tak już bowiem jesteśmy skonstruowani, że z każdą upływającą chwilą nasze ciało traci witalność, elastyczność i odporność na choroby.



Michał Książek w swoim “Atlasie dziur i szczelin” zachęca do tak zwanych “biodróży“


Po lekturze tej książki być może inaczej spojrzymy na nasze miasta? Michał Książek w swoim “Atlasie dziur i szczelin” zachęca nas do tak zwanych “biodróży“, choćby na trasie naszych codziennych wędrówek do pracy, czy szkoły.



Dobiegła końca druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum


Druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum o tytule "Elżbiety, Ludwiki, Izabele - Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku" właśnie dobiegła końca.



Wystawę fotograficzną "Alternatively" można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej


To wizualna opowieść o współczesnym świecie i kondycji społecznej - wystawę fotograficzną "Alternatively" można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.



Premierowe pokazy filmu "Zielona granica" wzbudziły w Białymstoku mnóstwo emocji


Duże emocje towarzyszyły premierowym projekcjom filmu Agnieszki Holland "Zielona granica”. Do przepychanek doszło, gdy reżyserka pojawiła się w jednym z kin Helios w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok