Znamy laureatów 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku

autor: Alicja Pietruczuk

28.05.2023, 07:13, akt. 15:39

Chóry z Bułgarii i Kazachstanu zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło dziewięć zagranicznych chórów amatorskich i zawodowych. Nie było wykonawców z Rosji i Białorusi.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, chór Credo z Łucka, fot. L. Łabowicz
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, chór Credo z Łucka, fot. L. Łabowicz


0:00
0:00
Dobiega końca 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku - relacja Alicji Pietruczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wyniki 42. edycji tego festiwalu ogłoszono przed niedzielnym (28.05) koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które miały miejsce w piątek i sobotę, wzięły udział chóry z Bułgarii, Estonii, Grecji, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i USA. Rywalizowały w dwóch kategoriach: chórów amatorskich i profesjonalnych. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie nagrody.

Wśród chórów amatorskich pierwsze miejsce zdobył bułgarski chór Świętego Apostoła Karpa diecezji starozagorskiej ze Starej Zagory. W grupie chórów zawodowych najlepszym okazał się chór Państwowego Teatru Opery i Baletu "Astana Opera" ze stolicy Kazachstanu Astany. Za popularyzację muzyki cerkiewnej kompozytorów białoruskich nagrodę specjalną przyznano chórowi Concordia - założonemu w Polsce przez białoruskich uchodźców i działającemu w Warszawie jako Chór Wolnej Białorusi.


-  Zasługą festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości - podkreślili jurorzy w komunikacie z wynikami festiwalu.


Jurorzy zwrócili też uwagę, że podczas tegorocznej edycji tej imprezy upamiętniono 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego (przez lata patrona artystycznego festiwalu) oraz odbył się koncert "Mahutny Boża – śpiewająca dusza Białorusi", poświęcony muzyce cerkiewnej kompozytorów z tego kraju.



Niedzielna gala rozpocznie się o 16:00, zaś retransmisja tego koncertu na naszej antenie będzie o 22:05.



Po raz drugi z rzędu w imprezie nie uczestniczyły chóry z Rosji i Białorusi - krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu jego organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" zwracali też uwagę, że w związku z wojną na Ukrainie część środowiska chóralistyki z rezerwą odnosi się do muzyki cerkiewnej, traktując ją jako rosyjską. Byli też wykonawcy początkowo zainteresowani uczestnictwem, którzy jednak rezygnowali oceniając, że Polska nie jest krajem do końca bezpiecznym, bo za jego granicą toczy się wojna.


źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

“Amerykański koszmar” i "Morderstwo po amerykańsku: Laci Peterson” to seriale, które według Dominika Sołowieja warto obejrzeć


Nic tak nie elektryzuje Amerykanów jak pościg za mordercą uciekającym na autostradzie albo relacja na żywo ze strzelaniny w centrum miasta. Ale jest jeszcze coś, co obywatele USA uwielbiają i co fascynuje (o dziwo!) widzów na całym świecie: to nakręcone na podstawie nagrań policyjnych i wywiadów dziennikarskich seriale dokumentalne o zbrodniach popełnianych nie przez zawodowych...



Sebastian Kochaniec o obrazie Olgi Boznańskiej "Portret Paryżanki"


Sebastian Kochaniec omawia obraz Olgi Boznańskiej " Portret Paryżanki", który został wybrany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku Zabytkiem Miesiąca (wrzesień 2024).



Młodzież działająca przy MOAK w Wasilkowie przygotowała spektakl "Przystanki”


To historia o miłości oparta o lokalne nazewnictwo i stereotypy.



Zbliża się premiera spektaklu "Superheroes"


Lalki, przedmioty, materiały, maski (w przeciwieństwie do żywych aktorów) wyposażone są w różnego rodzaju supermoce: zmieniają kształty, latają, zieją ogniem, wstrzymują oddech na długie godziny, wywołują w obserwatorze iluzję życia. Środki wyrazu teatru ożywionej formy odważyły twórców związanych z Grupą Coincidentia do zmierzenia się z osadzonymi w popkulturze...



Maciej Cmoch


- Bug to bardzo nieprzystępna rzeka - dlatego ją lubię - mówi autor książki o Bugu Maciej Cmoch.



Twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”


Na zaproszenie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku - w ramach Światowego Dnia Sybiraka i 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”.



Wystawę Dwa Światy można oglądać w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku


Dwa Światy to podróż po zakamarkach ludzkiej percepcji. Ta unikalna ekspozycja fotograficzna, prezentowana w Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku prezentuje czarno-białe i kolorowe zdjęcia twórczej grupy FOTOspółdzielnia.



Narodowe czytanie Kordiana


"Kordian” Juliusza Słowackiego wybrzmiał w Operze i Filharmonii Podlaskiej w nowy sposób - bo obok romantycznej treści mogliśmy w widowisku usłyszeć także podlaski śpiew i muzykę na żywo.



Rafał Rudnicki


zastępca prezydenta Białegostoku




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok