Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Młodzi tworzą podcast dla młodych - czyli Bądźmy Realistami
Wszystko zaczęło się od warsztatów, ale najpierw była pasja. Efektem są podcasty przygotowywane przez młodzież pod kierunkiem dwóch koordynatorek - Marty Małeckiej-Dobrogowskiej i Marty Rogalewskiej z projektu Młodzieżowego Uniwersytetu Edukacji Realnej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Cykl podcastów nosi tytuł „Bądźmy realistami”, a tworzą je Marysia i Maja. Gościem jednego z odcinków była też Michalina, która jest laureatką konkursu na autorski podcast. Jej opowieść o Formule 1 okazała się najlepsza!
O projekcie rozmawia z nimi Dorota Sokołowska.
Podcastu można posłuchać m.in. na platformie Spotify.
Spektakle teatrów ukraińskich, niezależnych białoruskich, a także z Armenii, Macedonii Północnej, Litwy i Polski zobaczymy w Białymstoku. 7. edycję festiwalu "Kierunek Wschód" organizuje białostocki Teatr Dramatyczny.
To była wiosenna przygoda warsztatowa studentów drugiego roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pracowali pod okiem znanego reżysera widowisk muzycznych Wojciecha Kościelniaka. W efekcie powstał spektakl "Szemrane tango" - oparty na twórczości Jaremy Stępowskiego.
Jak wyglądało życie wiejskich kobiet przed II wojną światową, czyli naszych babć czy prababć, a może i matek? Jak ciężka była ich codzienność, pełna biedy, harowania od świtu do nocy, brak higieny, możliwości edukacji, podporządkowanie wobec od ojców i mężów. Opisuje to Joanna Kuciel-Frydryszak w swojej bestsellerowej książce "Chłopki".
To na pewno jest jeden z najzabawniejszych, najbardziej na luzie festiwali teatralnych. Organizowany jest przez grupę młodych ludzi z Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego i po raz dziesiąty zaprasza grupy teatralne z całej Polski do prezentacji swoich spektakli na scenie Bielskiego Domu Kultury.
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki oraz Dzień Polskiej Muzyki. A my pytamy o dawnych wiejskich muzykantów, ich etos, wartości, ale i nieraz hulaszcze życie.
Jesień jest bardzo łaskawa dla remake’ów dobrze nam znanych filmów. Na platformie streamingowej można od kilku dni oglądać nową wersję „Znachora”, a do kin wchodzą „Chłopi” - wyjątkowa animacja malarska i filmowe wydarzenie jesieni.
Koncertem symfonicznym w najbliższy piątek (6.10) nowy, 69. sezon artystyczny zainauguruje Opera i Filharmonia Podlaska. W planach na najbliższe miesiące są dwie premiery, wznowienia, spektakle dla najmłodszych, muzyka filmowa i wielkie dzieła oratoryjne.
Czy piosenka literacka jest kobietą? Można by wysnuć taki wniosek, biorąc pod uwagę zdecydowaną przewagę śpiewających młodych przedstawicielek płci pięknej na trwającym w Białymstoku 15. Festiwalu im. Łucji Prus.
Zainteresowanie tą wystawą przerosło najśmielsze oczekiwania jej organizatorów. W dawnej hali mięsnej przy ulicy Bema w Białymstoku zrobiło się tłoczno. Wszystko za sprawą wystawy "Wolność".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz