Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska w poszukiwaniu białoruskich szeptuch
Pięć lat temu dziennikarki Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska dwukrotnie pojechały na Białoruś. Miały wizę na odwiedziny pasa przygranicznego oraz dwa kontakty, które mogły je doprowadzić do szeptuch. I doprowadziły. Więc rozmawiały, słuchały ludzi i w sprawach szeptań były informowane, przyjmowane, uzdrawiane.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pozostała garść refleksji, wrażeń, odkryć oraz enigmatyczne zapisy robione telefonem.
Czy tamten świat po drugiej stronie granicy już odszedł? Czym szeptuchy z Podlasia różnią się od tych z Białorusi? Mówiły Miłka Malzahn i Urszula Dąbrowska, a spotkanie z nimi odbyło się w ramach festiwalu Sztuka w Naturze.
Ciekawych odsyłamy do odcinków Miłki Malzahn, znaleźć je można na YouTubie w ramach Dziennika Zmian.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Jak mówić o cierpieniu, okrucieństwie, ale i nadziei oraz determinacji poprzez sztukę? O tym opowiada najnowsza wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz