Ten weekend to m.in. spotkanie z najnowszymi trendami w teatrze i tańcu. Trwa ostatnia edycja kameralnego "czasowo", bo zamkniętego w trzy wieczory festiwalu Art Weekend.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Festiwal Art Weekend w tym roku oddaje głos dyskryminowanym, niezauważanym, lekceważonym. A zaproszeni artyści dzielą się poprzez swoją twórczość siłą, nadzieją i odwagą.
Na rozpoczęcie festiwalu otrzymaliśmy performance z pogranicza tańca i teatru "Silenzio!" - stawiający pytania o zasadność kobiecych ról społecznych. Jeszcze w niedzielę (6.10) o 17:00 w Sali Forum "Fearless" z choreografią i tańcem Gosi Mielech.
Strach - pierwotna emocja, która prowokuje destrukcję, ale także umożliwia przetrwanie. Poznajemy nieustraszoną dziewczynę, która wchodzi na ring, aby stoczyć walkę ze swoimi demonami, próbując zrozumieć genezę strachu.
A o 20:00 w Białostockim Teatrze Lalek "Uroboros. Rewia na trzy aktorki" Komuny/Warszawa. Punktem wyjścia do spektaklu są dwie kolekcje mody Alicji Tkaczyk, stworzone z odpadów oraz nasze osobiste relacje z ubraniami. To będzie spektakl o obiegu materii w świecie, o sentymentalno-czułym podejściu do ubioru i przyjemności posiadania bez wyrzutów sumienia. To próba stworzenia teatru w 100% upcyclingowego.
Przez cały rok przypominamy dzieje audycji kulturalnych w Polskim Radiu Białystok, przyglądając się osobom, które ją tworzyły i tematom, jakie poruszały. Zaduszkowo wspominamy Teresą Kudelską, Janusza Weroniczaka, Wiesława Szymańskiego. Pamiętamy.
Unikalną kolekcję materiałów związanych z Czesławem Miłoszem zdobyła Książnica Podlaska. Wszystkie kupione rzeczy są z kolekcji Adama Lizakowskiego - pisarza, dziennikarza oraz przyjaciela noblisty.
Zaglądamy do galerii w Podlaskim Instytucie Kultury, tam przedstawia się 19 autorów i jest ponad 80 prac do obejrzenia. A wszystko to wystawa malarstwa grupy twórczej Bochemia, którą obejrzał Sebastian Kochaniec.
Dzieła na tej wystawie ulegną zniszczeniu. Część prac zostanie rozwiana przez wiatr. Land art, czyli sztukę ziemi możemy oglądać w Alei Myrchów w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku.
Najpopularniejsze budynki Białegostoku można oglądać na znaczkach pocztowych. To małe dzieła sztuki, które powstały na bazie większych obrazów.
Chociaż w filmie tym oglądamy głównie piękny ogród i bawiące się dzieci, “Strefa interesów” to obraz, który nie jest łatwy w odbiorze. Jest to bowiem opowieść z piekła rodem, pokazująca kilka lat z życia Rudolfa Hössa - komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym podczas II wojny światowej zamordowano co najmniej milion 100 tysięcy osób (chociaż liczby te...
pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
Jaki jest związek słuchania radia z zażywaniem środków odurzających i popełnianiem przestępstw? To okaże się przy okazji książki Marcina Halickiego "W oparach eteru. Opowieść o kryminalnej przeszłości Suwalszczyzny, czyli co kto komu ukradł, co przemycał i dlaczego zabił. Historie sprzed wieku".
To czas kiedy mogą pokazać wszystko czego nauczyli się w szkole i najchętniej mówią o tym co jest dla nich ważne. Studenci białostockiej Akademii Teatralnej przygotowują spektakl dyplomowy "Dziewczyno, takie konfundujące" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz