Andrzej Lechowski

3.11.2024, 10:13, akt. 11:00

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Andrzejem Lechowskim rozmawiała Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cmentarze są jak wielkie, ciche miasta. Na płytach wyryte są nazwiska mieszkańców, daty ich narodzin i śmierci. Czasami krótka informacja o tym, kim byli czy krótka lista ich zasług. Reszta skąpana jest w przeszłości, którą warto odkrywać na nowo. Andrzej Lechowski przypomina najważniejsze postacie Białegostoku.

Dzięki niezwykłej wiedzy Andrzeja Lechowskiego, jego zamiłowaniu do historii regionalnej i znajomości prasy międzywojennej przypomnimy lub usłyszymy po raz pierwszy nazwiska jedenastu postaci najważniejszych dla Białegostoku.

Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach" czyli Cmentarzu Farnym. Historia nekropolii sięga 1886 r., co czyni ją jedną z najstarszych w mieście. Można tu znaleźć chociażby groby księży, prezydentów miasta, lekarzy, społeczników oraz ludzi sztuki.  

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan, wśród których będzie m.in. lekarka o pięknym, empatycznym sercu - Irena Białówna, budowniczy okazałej "przybudówki", czyli kościoła farnego - ks. Wilhelm Szwarc, wydawca białostockich gazet - Konstanty Kosiński, pierwsza kobieta w radzie miasta, księgarka, wydająca pierwsze pocztówki o Białymstoku - Jadwiga Klimkiewiczówna, mistrz nastroju w fotografii - Wiktor Wołkow czy Eugeniusz Kazimirowski, który namalował słynny obraz Jezusa Miłosiernego.



"ŚLADAMI PAMIĘCI - Spacer po Cmentarzu Farnym". Zapraszają: historyk Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok

Sobota, 9 listopada, godz. 18:00

Zaproszenia rozdajemy na naszej antenie.




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Wernisaż wystawy Dymitra Grozdewa "Portrety i Satyry"


Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.



Artur Andrus o humorze w czasie szybkich zmian


Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?



Spektakl "Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" w Kawiarni Lalek w BTL-u


"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.



Wystawa "Małe i duże" Józefa Wilkonia w Okręgowej Izbie lekarskiej


Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.



Znany pianista jazzowy Włodek Pawlik zagra w Białymstoku


Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.



Iwona Rusek o fenomenie Barbary Radziwiłłówny


Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.



"Kobieta z jeziora" - mroczny i tajemniczy serial z Natalie Portman


"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.



Książki czytane po latach zachwycają czy mierżą?


Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?



"Bezkres Sybiru" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Pamięci Sybiru


Jak mówić o cierpieniu, okrucieństwie, ale i nadziei oraz determinacji poprzez sztukę? O tym opowiada najnowsza wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok