Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Ludwik Zamenhof bohaterem komiksu. Premiera "Ideo"
"W połowie XIX wieku zapanowała intelektualna moda na stworzenie języka, którym będą się posługiwać wszyscy. A do 1929 roku stworzono prawie 500 międzynarodowych języków". Dlaczego więc esperanto stało się najbardziej popularne? - przeczytamy o tym w komiksie "Ideo" Jacka Świdzińskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Komiks "Ideo" Jacka Świdzińskiego przybliża życie pochodzącego z Białegostoku Ludwika Zamenhofa i historię esperanta.
Ludwik Zamenhof, który wywodził się z wielokulturowego Białegostoku, pragnął, by taki język ułatwiał ludziom wzajemne zrozumienie, ale także umożliwiał stworzenie więzi chroniących przed utratą tożsamości. Tak właśnie narodziło się esperanto, które wciąż pozostaje symbolem idei porozumienia i solidarności. Mimo to w Rosji dochodziło do aresztowań esperantystów, bo przecież "szyfrem howorycie", w III Rzeszy stali się oni celem antysemickich prześladowań, a z kolei Stany Zjednoczone po II wojnie widziały w esperanto kolejną komunistyczną międzynarodówkę prześladowaną zarazem przez Stalina.
Ta powieść graficzna to kompendium wiedzy o Zamenhofie, o tamtej epoce, a także z poczuciem humoru w charakterystycznym stylu Jacka Świdzińskiego.
A jakie jest zakończenie? Dowiemy się jak przeczytamy - poleca Andrzej Bajguz, który rozmawia z Jackiem Świdzińskim.
Ten komiks powstał na zamówienie Białostockiego Ośrodka Kultury. Jacek Świdziński spotkał się w sobotę (11.04) z pierwszymi czytelnikami w Centrum im. Zamenhofa - oddziale BOK-u.
Do 20 maja w Galerii Małej Augustowskich Placówek Kultury można podziwiać wystawę miejscowej malarki Lidii Kornelius "Kwitnące kolory”. Na obrazach można zobaczyć między innymi piwonie, dzikie wino czy mniszka lekarskiego.
Zaczęła się prawie przypadkowo, a po 26 latach ma w swoich zbiorach kilkadziesiąt tysięcy książek, artykułów, tekstów. Białoruska Biblioteka Internetowa Kamunikat.org, największa białoruska biblioteka internetowa na świecie od samego początku popularyzuje literaturę poprzez bezpłatny dostęp w sieci.
Białystok widziany inaczej - w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ciołkowskiego można oglądać zdjęcia Wojciecha Wojtkielewicza. Wystawa "Nieobiektywnie" pokazuje piękno, które jest na wyciągnięcie ręki i którego warto szukać w miejscach mijanych na co dzień i uznawanych za oczywiste.
Właściwie każdy film to rodzaj podróży. Kiedy zamykamy drzwi kina, wchodzimy w tę atmosferę, w ciemność, to w jakiś sposób rezygnujemy ze swojej codzienności na rzecz cudzych przygód, które potem stają się w pewnym sensie także naszymi przygodami – bo je przeżywamy, albo naszym lustrem, bo przeglądamy się, szczególnie jeżeli chodzi o emocje, jak w lustrze.
Świat jakby żywcem wyjęty z Chagalla można oglądać w Galerii przy ul. Waryńskiego. Akwarele Patrycji Turek snują opowieści, które mogły się wydarzyć – w jej pracach miasteczka ożywają na nowo: pojawiają się postaci, zwierzęta, muzyka, gesty i sytuacje, które wymykają się jednoznaczności.
To wydarzenia ważne zarówno dla wyznawców prawosławia ale i miłośników muzyki w ogóle. Przed nami 45. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
„Jak cię widzą, tak cię piszą”. Być może tak bardzo wzięliśmy to przysłowie do siebie, że kreujemy dziś swój wizerunek poprzez fotografie w serwisach społecznościowych.
To będzie ekscytujący wieczór: nie tylko nowe wystawy czy warsztaty, ale możliwość spacerowania do północy po instytucjach kulturalnych.
Nieco dwuznaczności nabrał podczas wernisażu tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Tak się bowiem złożyło, że dokładnie w tym samym czasie, ale w innym miejscu, odbywało się w Łomży otwarte bezpłatne spotkanie autorskie z Katarzyną Nosowską. Konkurencja dla "Tu i teraz", bo tak zatytułował swoją wystawę Maciej Czyżewski,...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz