Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Zabytkowe radioodbiorniki w Pałacu Branickich. Radio Białystok na Nocy Muzeów [zdjęcia, wideo]
Setki Białostoczan obejrzały naszą wystawę starych radioodbiorników w Pałacu Branickich w Białymstoku. Okazją była Noc Muzeów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W sobotę (16.05) Polskie Radio Białystok opuściło na chwilę swoją siedzibę przy Świerkowej i przeniosło się do Pałacu Branickich. Dzięki gościnności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku można było zobaczyć część naszych najcenniejszych skarbów z kolekcji radioodbiorników podarowanych przez naszych Słuchaczy.
Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, by odkryć miejsca na co dzień niedostępne, zanurzyć się w świat historii, sztuki i wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach. Placówki kulturalne w całym regionie od późnego popołudnia aż do północy otworzyły szeroko swoje drzwi dla odwiedzających. Dla mieszkańców przygotowano bezpłatne wystawy, warsztaty, nocne spacery, koncerty i unikalne pokazy.
Do tegorocznej akcji dołączyło również Polskie Radio Białystok. W Pałacu Branickich prezentowaliśmy unikalną kolekcję starych radioodbiorników, o których fascynujące historie opowiadał nasz redakcyjny kolega Anatol Kraśko.
Posłuchaj rozmowy z Anatolem Kraśką
Wiele z tych urządzeń, będących darem od naszych Słuchaczy, pan Anatol własnoręcznie uruchomił, dzięki czemu można na nich posłuchać... radia.
Czy zniknęły już jakieś charakterystyczne dźwięki z Waszego dzieciństwa? Czy przemiany cywilizacyjne coś na dobre wyrugowały i wprowadziły swoje ścieżki dźwiękowe?
Polskie Radio Białystok po raz kolejny organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego, które ponownie zagoszczą w malowniczym Tykocinie. Warsztaty zgromadzą ponad 30 dziennikarzy z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z całego kraju, a także Polskiego Radia z Warszawy.
"Zachować kształt" to temat przewodni tegorocznego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim.
Drewniane domy, a w tle budujące się bloki, bazary na osiedlach, fury i syreny na brukowanych ulicach czy pranie suszone na podwórkach. Unikalne fotografie Białegostoku w okresie transformacji urbanistycznej z przełomu lat 70. i 80. XX wieku będą ocalone.
„Kalejdoskop”- zabawka z kolorowymi szkiełkami, które układają się, gdy poruszysz lustro w tubie. Ale też wrażenia następujące jedne po drugich. Od 23 lat to festiwal tańca współczesnego, odbywający się w Białymstoku.
Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza, prowadzony przez Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, zdobył Nagrodę Przewroty 2026 w kategorii lokalnej.
To będzie, po dekadzie przerwy, powrót na scenę białostockiej artystki o romskich korzeniach Nataszy Topor - dziś Nataszy (też czasem Natalii) Prokeš. Podczas mini-koncertu TRANSKORZENIE Chopin/Moniuszko 11 czerwca w Galerii im. Slendzińskich zreinterpretuje twórczość tych kompozytorów.
8 maja obchodziliśmy 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Mimo to pamięć o doświadczeniach i cierpieniu osób dotkniętych wojną nie zaciera się w naszej świadomości. My, Polacy, szczególnie mocno utrwaliliśmy sobie obraz umęczonego narodu, ale wojna ta nie przez pomyłkę nazywana jest światową.
Najpierw skupienie, zasłuchanie, wzruszenie, a później ogromne brawa towarzyszyły premierze słuchowiska "Nazywam się Nora Ney" zrealizowanego w Polskim Radiu Białystok.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz