Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Nazywam się Nora Ney". Nagrywamy wyjątkowe słuchowisko [zdjęcia]
W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok rozpoczęły się nagrania słuchowiska "Nazywam się Nora Ney" na podstawie scenariusza Iwony Rusek. To opowieść o marzeniach i walce o własną tożsamość, na motywach z życia Soni Najman - późniejszej gwiazdy przedwojennego kina, znanej jako Nora Ney.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W roli Soni usłyszymy Laurę Walczak - absolwentkę Akademii Teatralnej w Białymstoku. Całość reżyseruje Łukasz Lewandowski, który zaprosił do współpracy przy słuchowisku przede wszystkim białostockich aktorów. Realizacją dźwięku zajmuje się Grzegorz Falkowski.
Akcja rozpoczyna się w Wasilkowie i Białymstoku. Nastoletnia Sonia Najman marzy o karierze aktorskiej, ale jej pasja spotyka się ze stanowczym sprzeciwem rodziny. Mimo wszystko Sonia wbrew woli rodziców ucieka do Warszawy. A słuchowisko kończy się w momencie, gdy Sonia, trafia na zdjęcia do filmu z Eugeniuszem Bodo. Zakończenie symbolizuje zwycięstwo determinacji i pasji nad ograniczeniami narzuconymi przez rodzinę i tradycję, otwierając drogę do narodzin Nory Ney.
Aktorka - nazywana "polską Gretą Garbo" - urodziła się w Wasilkowie dokładnie 120 lat temu, 25 maja 1906 roku. Dlatego Rada Miasta Białegostoku ustanowiła rok 2026 Rokiem Nory Ney, by w ten sposób uhonorować wybitną artystkę kina przedwojennego.
Premiera słuchowiska na antenie Polskiego Radia Białystok odbędzie się w ostatnią niedzielę maja (31.05) po 18:00.
Mecenasem przedsięwzięcia jest ZAIKS.
Czy zniknęły już jakieś charakterystyczne dźwięki z Waszego dzieciństwa? Czy przemiany cywilizacyjne coś na dobre wyrugowały i wprowadziły swoje ścieżki dźwiękowe?
Polskie Radio Białystok po raz kolejny organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego, które ponownie zagoszczą w malowniczym Tykocinie. Warsztaty zgromadzą ponad 30 dziennikarzy z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z całego kraju, a także Polskiego Radia z Warszawy.
"Zachować kształt" to temat przewodni tegorocznego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim.
Drewniane domy, a w tle budujące się bloki, bazary na osiedlach, fury i syreny na brukowanych ulicach czy pranie suszone na podwórkach. Unikalne fotografie Białegostoku w okresie transformacji urbanistycznej z przełomu lat 70. i 80. XX wieku będą ocalone.
„Kalejdoskop”- zabawka z kolorowymi szkiełkami, które układają się, gdy poruszysz lustro w tubie. Ale też wrażenia następujące jedne po drugich. Od 23 lat to festiwal tańca współczesnego, odbywający się w Białymstoku.
Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza, prowadzony przez Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, zdobył Nagrodę Przewroty 2026 w kategorii lokalnej.
To będzie, po dekadzie przerwy, powrót na scenę białostockiej artystki o romskich korzeniach Nataszy Topor - dziś Nataszy (też czasem Natalii) Prokeš. Podczas mini-koncertu TRANSKORZENIE Chopin/Moniuszko 11 czerwca w Galerii im. Slendzińskich zreinterpretuje twórczość tych kompozytorów.
8 maja obchodziliśmy 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Mimo to pamięć o doświadczeniach i cierpieniu osób dotkniętych wojną nie zaciera się w naszej świadomości. My, Polacy, szczególnie mocno utrwaliliśmy sobie obraz umęczonego narodu, ale wojna ta nie przez pomyłkę nazywana jest światową.
Najpierw skupienie, zasłuchanie, wzruszenie, a później ogromne brawa towarzyszyły premierze słuchowiska "Nazywam się Nora Ney" zrealizowanego w Polskim Radiu Białystok.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz