Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Od Bagdadu do Białegostoku" - wystawa w Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku
W naszym społeczeństwie wciąż nie brakuje uprzedzeń i stereotypów, które przypisujemy obcym nam kulturom. Nie dzieje się tak bez powodu: to naturalna tendencja mózgu do szufladkowania informacji, aby lepiej rozumieć otaczający świat. Gdy jednak ruszymy w podróż lub poznamy przedstawicieli innych środowisk, często okazuje się, że ich pragnienia, troski, aspiracje i marzenia niewiele różnią się od naszych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
A nawet jeśli podróż nie wchodzi w grę, to zawsze pozostaje nam... sztuka. Sztuka, która rozczulająco potrafi pokazać, że ci "oni"... są tacy sami jak my, a ich droga do osiągnięcia tego, co mamy na wyciągnięcie dłoni, często wije się bardzo trudnym szlakiem.
To w swoich pracach pokazuje Esta - iracka malarka, której wystawę prac "Od Bagdadu do Białegostoku" możemy oglądać w Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku. Jej malowane akwarelą obrazy są niejako odą do wolności.
Symbole konia czy roweru nie są tu przypadkowe - w Iraku kobiety nie mogą ani uprawiać jazdy konnej, ani jeździć na rowerze. I mimo że żyjemy w o wiele bardziej wolnościowej kulturze, trudno oprzeć się wrażeniu, że droga ukazana przez Estę jest w pewnym stopniu doświadczeniem wielu kobiet na całym świecie.
Esta jest malarką i uchodźczynią z Iraku, która skorzystała ze wsparcia stowarzyszenia pomocy humanitarnej w Białymstoku Egala. Dziś, nadal współpracując ze stowarzyszeniem, wspiera inne osoby migracyjne, które zaczynają układać sobie życie w stolicy województwa podlaskiego. Jej wystawa "Od Bagdadu do Białegostoku - artystka na styku kultur" odbywa się w ramach Podlaskiego Festiwalu Kultury i Nauki.
Czy zniknęły już jakieś charakterystyczne dźwięki z Waszego dzieciństwa? Czy przemiany cywilizacyjne coś na dobre wyrugowały i wprowadziły swoje ścieżki dźwiękowe?
Polskie Radio Białystok po raz kolejny organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego, które ponownie zagoszczą w malowniczym Tykocinie. Warsztaty zgromadzą ponad 30 dziennikarzy z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z całego kraju, a także Polskiego Radia z Warszawy.
"Zachować kształt" to temat przewodni tegorocznego festiwalu filmowego "Niebieska kropka" w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim.
Drewniane domy, a w tle budujące się bloki, bazary na osiedlach, fury i syreny na brukowanych ulicach czy pranie suszone na podwórkach. Unikalne fotografie Białegostoku w okresie transformacji urbanistycznej z przełomu lat 70. i 80. XX wieku będą ocalone.
„Kalejdoskop”- zabawka z kolorowymi szkiełkami, które układają się, gdy poruszysz lustro w tubie. Ale też wrażenia następujące jedne po drugich. Od 23 lat to festiwal tańca współczesnego, odbywający się w Białymstoku.
Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza, prowadzony przez Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, zdobył Nagrodę Przewroty 2026 w kategorii lokalnej.
To będzie, po dekadzie przerwy, powrót na scenę białostockiej artystki o romskich korzeniach Nataszy Topor - dziś Nataszy (też czasem Natalii) Prokeš. Podczas mini-koncertu TRANSKORZENIE Chopin/Moniuszko 11 czerwca w Galerii im. Slendzińskich zreinterpretuje twórczość tych kompozytorów.
8 maja obchodziliśmy 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Mimo to pamięć o doświadczeniach i cierpieniu osób dotkniętych wojną nie zaciera się w naszej świadomości. My, Polacy, szczególnie mocno utrwaliliśmy sobie obraz umęczonego narodu, ale wojna ta nie przez pomyłkę nazywana jest światową.
Najpierw skupienie, zasłuchanie, wzruszenie, a później ogromne brawa towarzyszyły premierze słuchowiska "Nazywam się Nora Ney" zrealizowanego w Polskim Radiu Białystok.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz