Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Książka "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" 2.08.2016
To szansa, aby o tych wydarzeniach dowiedział się szerszy niż do tej pory krąg słuchaczy. Wkrótce ukaże się książka-reportaż Anety Prymaki-Oniszk "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy". Autorka będzie gościem dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Zapytamy też o teraźniejszość i historię parafii w Jacznie.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Prace wykonane haftem krzyżykowym i obrazy stworzone przez dzieci. Wszystko to można było oglądać na wystawie w Bielsku Domu Kultury.
Kurator wystawy Manka Dowling-Skibinska z Londynu, od wielu lat mieszkająca również na Podlasiu w Gminie Narewka zaprosiła do Narewki artystów z różnych stron świata w celu zaprezentowania sztuki malarskiej i fotograficznej.
Po wyborach 2020 roku i białoruskiej rewolucji godności reżim Aleksandra Łukaszenki prześladuje w kraju wszystko co białoruskie. Do więzienia trafili obrońcy praw człowieka, dziennikarze, działacze, kultury. Ci którym udało się uniknąć więzienia albo ukarani zostali „tylko” administracyjnie na 10-15 dni aresztu, wyjechali za granicę.
Dzięki między innymi pomocy finansowej z Urzędu Marszałkowskiego, Narewka przeprowadza szereg remontów dróg na terenie gminy.
3 sierpnia Bielsk Podlaski odwiedził Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych z gośćmi z tak egzotycznych krajów jak Indie, Meksyk czy Burundi. A już w najbliższą niedzielę Bielski Dom Kultury przygotowuje imprezę plenerową „Spasauskija Zapusty”.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy na XX Białowieskich Integracjach Artystycznych "Peretocze 2022".
Były spotkania, dobry nastrój i wspólna zabawa. W Gródku kolejny raz odbył się Festiwal Siabroŭskaja biasieda. Już drugi rok impreza odbywała się nad zalewem. Oprócz muzyki uczestnicy mieli okazję też skosztować potraw regionalnych i zabrać ze sobą pamiątki.
To już kolejna nagroda dla białoruskiego młodzieżowego zespołu tańca „Padlaski Wianok” z Białegostoku. Tym razem zespół zdobył „złoto” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii.
Niegdyś swatanie było ważnym elementem obrzędu wesela wśród Białorusinów. Od sprytu i wiedzy swata nie raz zależało czy znajomość młodych ludzi skończy się weselem.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk