Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Panichida za ofiary 1945 r. we wsi Potoka 23.05.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Była wspólna modlitwa i wspomnienia o bliskich. Dawni i obecni mieszkańcy Potoki spotkali się na wspólnej modlitwie w 74. rocznicę spalenia wsi przez oddział polskiego podziemia.
W pożarze lub na skutek obrażeń zmarły 4 osoby, w tym 3 dzieci. Szwadronem, który 22 maja 1945 roku spalił Potokę, dowodził Zygmunt Błażejewicz pseudonim "Zygmunt".
Szwadron dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza był w Potoce również 16 maja 1945 roku, wtedy żołnierze zabili 4 mieszkańców wsi. Oddział należał do V wileńskiej brygady Armii Krajowej Obywatelskiej, którą dowodził Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
W audycji dowiemy się również, jak tegoroczną maturę z języka białoruskiego oceniają uczniowie liceum z BJN w bielsku Podlaskim.
Na 11 milionów złotych gmina Narewka wyceniła straty w infrastrukturze drogowej po zakończeniu budowy muru na polsko – białoruskiej granicy. Duże straty poniosła również lokalna branża turystyczna.
Władze Białorusi od 1 lipca wprowadzili dla Polaków bezwizowy wjazd na teren kraju.
Białorusini mieszkający w Polsce dołączyli do zbiórki pieniędzy na bayraktar dla Ukraińców.
„Chcemy tym pokazać, że Białorusini nie popierają wojny i polityki reżymu Aleksandra Łukaszenki” – mówi koordynator zbiórki, przewodniczący Związku Dziennikarzy Białoruskich w Polsce, radny Bielska Podlaskiego – Tomasz Sulima.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy dziś w Rajsku. Miejscowe koło gospodyń wiejskich stworzyło tu wystawę "Rajsk wczoraj i dziś".
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o kolejnych pracach przy budowie pomnika św. Marii Pietruczuk.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy dziś w Piatience w parafii Topolany, gdzie tradycyjnie, w 10 piątek po Wielkanocy odbyły się modlitewne uroczystości.
Wojna w literaturze to jeden z głównych tematów poczynając od czasów antycznych. Dzięki chociażby hollywoodzkim produkcjom kinowym znamy wojnę trojańską, którą opisał też w swojej „Iliadzie” Homer. Mówiąc jednak o wojnie w białoruskiej literaturze mamy przed wszystkim na myśli II wojnę światową.
W audycji porozmawiamy o letnich festynach i koncertach, które organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Międzynarodowe warsztaty tkackie w Suchowolcach i tajemnica serów z monasteru męskiego w Sakach.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk