Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Białoruś jest w stanie ukrytej wojny domowej 22.11.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Protesty na ulicach białoruskich miast trwają już ponad 100 dni. Białorusini domagają się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki, zwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania politycznych represji. Mimo, że nadal nie udało się tych postulatów spełnić analityk Walery Karbalewicz uważa, że białoruska rewolucja ma na swoich koncie wiele sukcesów, szczególnie w sferze społecznej. Mimo to gość audycji „Pad znakam Pahoni” uważa, że polityczny kryzys na Białorusi będzie się zaostrzał i już teraz można mówić o „ukrytej wojnie domowej”.
W drugiej części programu spotkamy się z wójtem gminy Narewka Jarosławem Hołubowskim, opowiemy o nowej książce Białoruskiego Towarzystwa Historycznego „Iwan Kraskowski (1880-1955). W służbie Białorusi i Ukrainy, przypomnimy także postać zmarłego dwa lata temu Archimandryty Gabriela.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Dla Białorusinów, w odróżnieniu od Litwinów czy Polaków, Powstanie Styczniowe to sprawa nadal otwarta. Jego przywódca na ziemiach białoruskich Konstanty Kalinowski (Kastuś Kalinouski) w sowieckiej historiografii przedstawiany był jako bohater ale bohater-rewolucjonista. Po ogłoszeniu niepodległości przez Białoruś stał się bohaterem narodowym.
W audycji zapytamy o programy pomocowe, które realizuje Białoruski Dom w Warszawie.
W audycji porozmawiamy m.in. o inwestycjach w gminie Gródek.
Jest to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Dziś prawosławni Białorusini obchodzą Wadochryszcza – Święto Chrztu Pańskiego.
Po ponad dwumiesięcznym nauczania zdalnym do szkół wracają uczniowie klas 1-3. W niepublicznej szkole podstawowej świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku nauczanie języka białoruskiego prowadzone jest od pierwszej klasy.
W audycji odwiedzimy m.in. Szkołę Podstawową nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim.
Od lat przyjeżdżają tu turyści z całej Polski i Europy. Mieszkańcy natomiast skarżą się na problemy z transportem i drogami. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o problemach nadnarwiańskich białoruskich wsi w gminie Zabłudów.
Źmicier Łukaszuk i Maksim Harunou na antenie Europejskiego Radia dla Białorusi przeprowadzili niema sto rozmów na temat białoruskiej idei narodowej. Pytali o to czym jest dzisiejsza Białoruś i kim są współcześni Białorusini.
Ten wieczór tradycyjnie spędziliśmy razem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy, jak powitaliśmy Nowy 2021 rok według kalendarza juliańskiego na naszej antenie podczas jednej z najpopularniejszych audycji: "Szczodry Wieczar".
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk