Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | "Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" 30.11.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To okazja do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych. "Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych.
Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym.
W audycji usłyszymy relację z XVIII Biografii Gdańskich - Dni Mniejszości Narodowych.
Zaprasza Anna Petrovska
W dzisiejszej audycji opowiemy o wydanej przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, monografii wsi Widowo. Autorem książki jest wywodzący się z Widowa Piotr Białokozowicz.
W audycji zapytamy o programy pomocowe, które realizuje Białoruski Dom w Warszawie.
W audycji porozmawiamy m.in. o inwestycjach w gminie Gródek.
Jest to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Dziś prawosławni Białorusini obchodzą Wadochryszcza – Święto Chrztu Pańskiego.
Po ponad dwumiesięcznym nauczania zdalnym do szkół wracają uczniowie klas 1-3. W niepublicznej szkole podstawowej świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku nauczanie języka białoruskiego prowadzone jest od pierwszej klasy.
W audycji odwiedzimy m.in. Szkołę Podstawową nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim.
Od lat przyjeżdżają tu turyści z całej Polski i Europy. Mieszkańcy natomiast skarżą się na problemy z transportem i drogami. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o problemach nadnarwiańskich białoruskich wsi w gminie Zabłudów.
Źmicier Łukaszuk i Maksim Harunou na antenie Europejskiego Radia dla Białorusi przeprowadzili niema sto rozmów na temat białoruskiej idei narodowej. Pytali o to czym jest dzisiejsza Białoruś i kim są współcześni Białorusini.
Ten wieczór tradycyjnie spędziliśmy razem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy, jak powitaliśmy Nowy 2021 rok według kalendarza juliańskiego na naszej antenie podczas jednej z najpopularniejszych audycji: "Szczodry Wieczar".
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk