Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | 65 lat temu ukazał się pierwszy numer tygodnika „Niva” 04.03.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
4 marca 1956 roku w Białymstoku ukazał się pierwszy numer białoruskiego tygodnika "Niwa". Od samego początku pracowały tam osoby znane nie tylko w środowisku białoruskim. Wokół gazety skupiała się białoruska inteligencja, literaci, ale też mieszkańcy podlaskich wsi, wśród których było wielu korespondentów "Niwy". Pierwszym, długoletnim redaktorem naczelnym tygodnika był Jerzy Wołkowycki. Z „Niwą” związani byli także m.in.: prof. Włodzimierz Pawluczuk - socjolog, znany pisarz białoruski Sokrat Janowicz, poeci i białoruteniści – Aleksander Barszczewski i Jan Czykwin, historycy - prof. Eugeniusz Mironowicz i Oleg Łatyszonek. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych swoje rysunki i karykatury publikował również Leon Tarasewicz. W audycji „Pad znakam Pahoni” i swoich związkach z tygodnikiem opowie jego obecny redaktor naczelny Eugeniusz Wappa.
W drugiej części programu spotkamy się z dyrektorem liceum białoruskiego w Bielsku Podlaskim Andrzejem Stepaniukiem.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
W całej Polsce trwa Spis Powszechny. Większość z nas skorzysta z możliwości samospisu internetowego.
13 kwietnia mija 81 rocznica rozpoczęcia drugiej fali wywózek z terenów Zachodniej Białorusi na Syberię. W czasie drugiej deportacji wysiedleniu podlegały rodziny tak zwanych „wrogów ustroju”: urzędników państwowych, wojskowych, policjantów, oraz rodziny osób aresztowanych dotychczas przez NKWD.
Niemal 6 milionów złotych z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Bielsk Podlaski przeznaczy na zakup elektrycznych autobusów oraz na budowę parkingu park&ride w centrum miasta.
Mimo obostrzeń związanych z pandemią, do przedszkola samorządowego nr 14 w Białymstoku uczęszcza grupka dzieci. "Są to dzieci, których rodzice są zaangażowani w walkę z koronawirusem, np. lekarzy - mówi dyr. przedszkola - Łucja Niemirowicz.
W audycji będziemy na warsztatach wypiekania „busłowych łap” w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
Grodzieński dziennikarz Rusłan Kulewicz, autor dwóch książek ze wspomnieniami mieszkańców Grodna, był zatrzymany tuż po wyborach prezydenckich w sierpniu ubiegłego roku. Kilka dni spędził potem w szpitalu - miał złamane obie ręce.
Wierni Kościoła Katolickiego obchodzą dziś drugi dzień Świąt Wielkanocy.
Wierni Kościoła Katolickiego obchodzą dziś Wielkanoc.
Wspomnienia ojca Sławomira Ostapczuka, z jego wielokrotnych pielgrzymek do Ziemi Świętej.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk