Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Poezja po – svojomu Włodzimierza Sosny 28.07.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W audycji porozmawiamy również o foto – kronice Wiesława Panasiuka, ze Studziwód. Zdjęcia to jego pasja. Robi je od najmłodszych lat. Do dziś powstała kronika jego rodzinnej miejscowości. Do najcenniejszych zalicza portrety byłych już mieszkańców Studziwód. Dziś audycja po – svojomu. Zaprasza Marek Zabrocki.
Wśród mieszczańskich wsi Bielska, historia dwóch: Szastał i Stryk jest ze sobą szczególnie związana. Obie te wsie łączyły kiedyś zażyłe związki rodzinne, językowe i historyczne.
W audycji opowiemy o kursach "Mova Nanova" w Białymstoku.
W audycji opowiemy o przygotowaniach do tegorocznej edycji Festiwalu Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy na uroczystościach z okazji Dnia Woli, które odbyły się w naszym regionie.
Wypracowanie, tłumaczenie, ale też wypowiedź ustna. Z takimi zadaniami zmagali się uczestnicy centralnego etapu Olimpiady Języka Białoruskiego. We czwartek (23.03) w II LO w Bielsku Podlaskim spotkało się 16 najlepszych uczestników wyłonionych podczas poprzednich etapów. To są uczniowie z Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Białegostoku, Warszawy czy nawet Krosna na Podkarpaciu.
W audycji porozmawiamy o historii Białegostoku.
Językoznawczyni Anna Nilitiuk, prowadzi badania naukowe gwar wschodniej części województwa podlaskiego. Pokaźną część zebranego materiału stanowią przysłowia i powiedzenia.
O liturgię w języku białoruskim w jednej z warszawskich prawosławnych świątyń zabiegało środowisko białoruskiej diaspory. Początkowo elementy nabożeństwa w języku białoruskim miały się pojawić podczas prawosławnych liturgii polskojęzycznych ale w ubiegłą niedzielę w kaplicy św. Grzegorza Peradze odbyła się pierwsza liturgia po białorusku.
W audycji porozmawiamy z uczestnikami protestu w Białymstoku.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk