Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Nowy konkurs recytatorski Fundacji „Tutaka” 13.01.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Fundacja „Tutaka” wystąpiła z nową ideą przeprowadzenia konkursu recytatorskiego związanego z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. W konkursie może wziąć udział każdy a jedynym warunkiem jest przesłanie nagrania wideo z recytacją wiersza w języku białoruskim. O szczegółach w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie Anastazja Muczko z Fundacji „Tutaka”.
W drugiej części audycji spotkamy się z Natalią Sliż – białoruską badaczką historii Wielkiego Księstwa Litewskiego przebywającą obecnie na stypendium naukowym we Florencji.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Była to okazja do poznania nie tylko przyrody okolic Białowieskiej puszczy, ale i związków natury z kulturą i tradycją Białorusinów Podlasia. W II LO z DNJB w Hajnówce podsumowano międzynarodowy projekt „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami”.
W audycji będziemy na panichidzie w intencji ofiar pacyfikacji wsi Potoka.
Odnawianie tradycyjnych makatek, czy tworzenie obrazów z haftu krzyżykowego. Między innymi tym zajmują się aktywni mieszkańcy Długiego Brodu.
Siedemdziesiąt siedem lat temu wieś Potoka koło Michałowa spłonęła doszczętnie. W płomieniach zginęło troje dzieci. Wieś podpalił oddział polskiego zbrojnego podziemia. Mieszkańcy pod groźbą śmierci nie mogli się ruszać ani ratować majątku.
Działalność Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.
W audycji Pad znakam Pahoni spotkamy się ze studentami Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Sprawdzali wiedzę z języka ojczystego i literatury. Ponad 120 maturzystów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego przystąpiło wczoraj do egzaminu z języka białoruskiego. Są to uczniowie dwóch liceów z dodatkową nauką tego języka. Dla absolwentów tych szkół był to ostatni egzamin obowiązkowy.
"Łosinka na ślubnym kobiercu" - wzorzysta opowieść w ramach Nowoberezowskiej Nocy Muzeów.
W ramach wiosennych podlasko – poleskich spotkań „Tam po majovuj rosi”, zespoły Żemerwa i Osoczniki, przypomnieli obrzędy, pieśni i tańce związane ze świętem św. Jerzego, mieszkańcom wsi Mochnate.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk