Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Szczodry wieczar, Bahaty albo Hohotucha - tak w białoruskiej tradycji nazywa się wieczór poprzedzający Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Dawniej na wioskach w ten dzień robiono różne psikusy, żarty i wróżby. Młodzież potrafiła gospodarzowi zatkać komin, wysypać popiołem drogę lub schować furtkę w różne miejsca.
Obecnie forma powitania nowego roku według kalendarza juliańskiego nie odbiega od gregoriańskiego Sylwestra. W regionie odbywa się wiele zabaw, organizowanych przez środowiska mniejszości czy cerkiewne bractwa. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią na balach czy zabawach jest mniej uczestników, jednak tradycja świętowania Szczodrego Wieczoru jest wciąż żywa i popularna na Podlasiu. Powitanie Nowego Roku według kalendarza juliańskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się także na antenie Polskiego Radia Białystok, gdzie przy dobrej muzyce przekazywaliśmy noworoczne życzenia naszych słuchaczy.
W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o roli twórcy - mistrza słowa w białoruskiej przestrzeni społeczno-kulturalnej.
Zaprasza Anna Petrovska
Sprawdzali wiedzę z języka ojczystego i literatury. Ponad 120 maturzystów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego przystąpiło wczoraj do egzaminu z języka białoruskiego. Są to uczniowie dwóch liceów z dodatkową nauką tego języka. Dla absolwentów tych szkół był to ostatni egzamin obowiązkowy.
"Łosinka na ślubnym kobiercu" - wzorzysta opowieść w ramach Nowoberezowskiej Nocy Muzeów.
W ramach wiosennych podlasko – poleskich spotkań „Tam po majovuj rosi”, zespoły Żemerwa i Osoczniki, przypomnieli obrzędy, pieśni i tańce związane ze świętem św. Jerzego, mieszkańcom wsi Mochnate.
W audycji Pad znakam Pahoni spotkamy się z uczestnikami centralnego etapu Festiwalu "Piosenka białoruska dla dzieci".
W okresie międzywojennym z terytorium II Rzeczpospolitej, głównie w celach zarobkowych, wyemigrowało do Francji niemal milion osób. Wśród nich było około 50 tysięcy mieszkańców ziem Zachodniej Białorusi – przeważnie etnicznych Białorusinów. Kiedy ziemie te znalazły się po wojnie w granicach ZSRS, sowieci rozpoczęli akcję propagandową aby sprowadzić tych emigrantów...
Białoruskie Towarzystwo „Chatka” w 1992 roku założyli w Gdańsku Białorusini, którzy w większości pochodzili z Białostocczyzny. Helena Głogowska opowiada, że nowych członków szukała przez książkę telefoniczną Trójmiasta.
W audycji porozmawiamy m.in. o działalności KGW Sołectwa Bondary.
Białoruski młodzieżowy hub w Warszawie to przestrzeń gdzie odbywa się szereg białoruskich imprez kulturalnych skierowanych nie tylko do diaspory ale także do rodowitych mieszkańców polskiej stolicy.
W tym roku eliminacje rejonowe Festiwalu "Piosenka Białoruska" nie odbędą się w Siemiatyczach.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk