Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Wojna w literaturze, literatura o wojnie 02.07.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wojna w literaturze to jeden z głównych tematów poczynając od czasów antycznych. Dzięki chociażby hollywoodzkim produkcjom kinowym znamy wojnę trojańską, którą opisał też w swojej „Iliadzie” Homer. Mówiąc jednak o wojnie w białoruskiej literaturze mamy przed wszystkim na myśli II wojnę światową. Zdaniem gościa audycji „Pad znakam Pahoni” białoruskiego historyka i pisarza Uładzimiera Arłova, na temat wojny w literaturze trzeba patrzeć z historycznej perspektywy i zastanowić się dlaczego inne wojny są przemilczane.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Te wydarzenia zmieniły życie wielu Białorusinów. Po kolejnych sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborach 2020 roku w Mińsku i wielu innych miastach kraju wybuchły wielotysięczne pokojowe protesty. W ich czasie zginęło 6 osób, ponad 40 tysięcy zostało zatrzymano, kilkaset bito i torturowano.
W audycji Pad znakam Pahoni zapytamy o Kongres Nowej Białorusi, który odbył się w Wilnie.
W taki sposób chcą wesprzeć białoruskiego więźnia politycznego piłkarza i dziennikarza Alaksandra Iwulina. Białorusini mieszkające w Polsce w niedzielę spotkają się w turnieju piłki nożnej. W spotkaniu weźmie udział 14 drużyn amatorskich z różnych miast kraju.
Nadają pomoc prawną, psychologiczną i psychiatryczną. Fundacja Białoruś 2020 od kilku miesięcy świadczy pomoc uchodźcom z Białorusi w adoptacji do nowych warunków życia.
Mijają dwa lata od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi.
Przeszli ulicami Białegostoku by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi w Białorusi i zwrócić uwagę na represje za naszą wschodnią granicą. Kilkaset osób wzięło w niedzielę (07.08) udział w zorganizowanym przez Białorusinów mieszkających w stolicy regionu „Marszu Godności”.
Prace wykonane haftem krzyżykowym i obrazy stworzone przez dzieci. Wszystko to można było oglądać na wystawie w Bielsku Domu Kultury.
Kurator wystawy Manka Dowling-Skibinska z Londynu, od wielu lat mieszkająca również na Podlasiu w Gminie Narewka zaprosiła do Narewki artystów z różnych stron świata w celu zaprezentowania sztuki malarskiej i fotograficznej.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk