Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Ile Dubicze Cerkiewne zapłacą w tym roku za ogrzewanie? 15.08.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dla wielu samorządów, ze względu na rosnące ceny energii i ogrzewania najbliższe miesiące będą bardzo ciężkie. My postanowiliśmy zapytać, jakie prognozy dotyczące tej kwestii ma gmina Dubicze Cerkiewne. Czy bez problemu pokryje wyższe koszty utrzymania między innymi szkoły? O tym porozmawiamy z wójtem Leonem Małaszewskim.
Dziś będzie też o demografii Hajnowszczyzny.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Jest to pierwsze z 12 głównych świąt roku liturgicznego. W cerkwi prawosławnej 21 września jest obchodzone Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy. Jest to święto parafialne m.in. w Gródku. O znaczeniu tego święta i uroczystościach z nim związanych w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiada proboszcz gródeckiej prawosławnej parafii ks. Mikołaj Ostapczuk.
Białoruscy artyści współcześni długo przed 2020 rokiem i fali emigracji z Białorusi wyjechali na Zachód. Główna przyczyna to brak wsparcia ze strony państwa. Władze – zdaniem założyciela Fundacji MochnArte Walentego Sielwesiuka – nie interesowały się sztuką współczesną.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Była to okazja do spotkania i omówienia problemów białoruskiej kultury poza granicami Białorusi. Kilkadziesiąt działaczy kultury z różnych krajów europejskich spotkali się 16017 września w Warszawie. Jakie są największe problemy białoruskiej kultury na emigracji i w jaki sposób ją wesprzeć w sytuacji oderwania od Białorusi – m.in. o tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej...
Była to okazja by przypomnieć, ale również się nauczyć początków tkactwa. W piątek (15.09) nieformalna grupa Klub rękodzieła działająca przy GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych zorganizowała warsztaty nakładania osnowy do krosien. Jest to część projektu, w ramach którego zostanie zorganizowana wystała narzut z okolic Dubicz.
Książka dziennikarki tygodnika Białorusinów w Polsce Niwa Hanny Kondraciuk „Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej” znalazła się w pełnym spisie książek nominowanych do Nagrody im. Jerzego Giedrycia za najlepszą białoruską książkę roku. To już nie pierwszy taki przypadek, że białoruska książka z Podlasia jest nominowana do tej prestiżowej...
Jest to okazja odwiedzić miejsca związane z ważną postacią w historii Białorusinów Podlasia. W najbliższą sobotę (16.09) Miejska Biblioteka w Bielsku Podlaskim zaprasza na spacer śladami Jarosława Kostycewicza.
Poza stała wystawą etnograficzną Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce proponuje turystom także wystawy czasowe. Obecnie można między innymi obejrzeć poplenerową wystawę rzeźby pt. „Mała Ojczyzna”. Dyrektor Tomasz Tichoniuk w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie także o tym jak zmieniła się struktura osób odwiedzających Muzeum.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk