Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Szkół ze stuletnią historią w naszym regionie jest niewiele, a taki właśnie jubileusz świętuje dziś Szkoła Podstawowa w Gródku im. Partyzantów Braci Michała i Aleksandra Chrzanowskich. Jest organizacja to pierwsze lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Największy okres rozwoju przypada z kolei na koniec XX wieku, kiedy w szkole uczyło się niemal 600 uczniów. Dziś uczniów jest o połowę mniej i uczą się w 16-tu oddziałach. Część z nich w ramach zajęć dodatkowych uczy się języka białoruskiego jako języka ojczystego. W audycji „Pad znakam Pahoni” odwiedzimy uroczystości z okazji jubileuszu szkoły i porozmawiamy o historii i dzisiejszym dniu.
W drugiej części programu opowiemy o problemach białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce a na koniec zaprosimy na 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2023.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Jest to pierwsze z 12 głównych świąt roku liturgicznego. W cerkwi prawosławnej 21 września jest obchodzone Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy. Jest to święto parafialne m.in. w Gródku. O znaczeniu tego święta i uroczystościach z nim związanych w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiada proboszcz gródeckiej prawosławnej parafii ks. Mikołaj Ostapczuk.
Białoruscy artyści współcześni długo przed 2020 rokiem i fali emigracji z Białorusi wyjechali na Zachód. Główna przyczyna to brak wsparcia ze strony państwa. Władze – zdaniem założyciela Fundacji MochnArte Walentego Sielwesiuka – nie interesowały się sztuką współczesną.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Była to okazja do spotkania i omówienia problemów białoruskiej kultury poza granicami Białorusi. Kilkadziesiąt działaczy kultury z różnych krajów europejskich spotkali się 16017 września w Warszawie. Jakie są największe problemy białoruskiej kultury na emigracji i w jaki sposób ją wesprzeć w sytuacji oderwania od Białorusi – m.in. o tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej...
Była to okazja by przypomnieć, ale również się nauczyć początków tkactwa. W piątek (15.09) nieformalna grupa Klub rękodzieła działająca przy GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych zorganizowała warsztaty nakładania osnowy do krosien. Jest to część projektu, w ramach którego zostanie zorganizowana wystała narzut z okolic Dubicz.
Książka dziennikarki tygodnika Białorusinów w Polsce Niwa Hanny Kondraciuk „Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej” znalazła się w pełnym spisie książek nominowanych do Nagrody im. Jerzego Giedrycia za najlepszą białoruską książkę roku. To już nie pierwszy taki przypadek, że białoruska książka z Podlasia jest nominowana do tej prestiżowej...
Jest to okazja odwiedzić miejsca związane z ważną postacią w historii Białorusinów Podlasia. W najbliższą sobotę (16.09) Miejska Biblioteka w Bielsku Podlaskim zaprasza na spacer śladami Jarosława Kostycewicza.
Poza stała wystawą etnograficzną Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce proponuje turystom także wystawy czasowe. Obecnie można między innymi obejrzeć poplenerową wystawę rzeźby pt. „Mała Ojczyzna”. Dyrektor Tomasz Tichoniuk w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie także o tym jak zmieniła się struktura osób odwiedzających Muzeum.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk