Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Lecznicza woda i święte miejsce - uroczystości na Krynoczce 6.06.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wierni obmywają się wodą wierząc w uzdrowienie i pomoc Bożą. W położonym w Puszczy Białowieskiej sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki odbyły się dwudniowe uroczystości Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, najważniejszego święta w tym miejscu. Sanktuarium jest znane z cudownego źródełka. Wierni obmywają się tam wodą, potem wycierają chusteczkami i zostawiają je na miejscu, wierząc, że zostawiają tam także swoje choroby i problemy. Historia położonego w Puszczy Białowieskiej źródła z uzdrawiającą wodą sięga XIII w. Zgodnie z przekazem modlili się tu mnisi z Kijowsko-Pieczerskiej Ławry, uciekający przed Tatarami. Gdy odkryli niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody, zbudowali przy źródełku małą cerkiew. W 1848 r wybudowano tam drewnianą cerkiew pod wezwani Braci Męczenników Machabejskich, których pamięć jest wspominana w połowie sierpnia. Co roku na trzeci dzień Zesłania Ducha Świętego na Apostołów gromadzą się tu setki wiernych.
W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o literaturze dziecięcej w twórczości poety i tłumacza Andreja Chadanowicza.
Zaprasza Anna Petrovska
Koncerty „Muzyka bez zastrzeżeń” odbywają się w Hajnówce już od dwudziestu lat. Ich idea jest taka by na jednej scenie zebrać kapele, które śpiewają po polsku i po białorusku. Koncerty zawsze przyciągają wielu fanów a możliwość wystąpienia razem z białoruskimi zespołami czasem jest wręcz kartą przetargową przy zapraszaniu do Hajnówki polskich kapel rockowych –...
Pod koniec października w Bielsku Podlaskim, Orli i Białymstoku odbędą się koncerty tegorocznej „Jesieni Bardów”. „Festiwal to nie tylko koncerty” – zapewnia główny organizator imprezy, przewodniczący Fundacji „Tutaka” – Paweł Stankiewicz.
Wydarzenia mijającego miesiąca podsumują: Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat), Źmicier Kościn (Polskie Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Polskie Radio Białystok).
W Lewkowie Nowym zkończyły się organizowane przez redakcję Tygodnika Białorusinów w Polsce NIVA - XXXV „Sustreczy Zorki”.
W audycji spotkamy się z poetą piszącym po swojomu.
Nagrody Międzynarodowego Kongresu Badań nad Białorusią przyznawane są w kolki kategoriach – za publikacje w dziedzinie politologii, humanistyki i historii. W każdej z nich oddzielnie za artykuł i monografię. W tym roku Rada Ekspertów za najlepszą monografię historyczną uznała wydaną w Białymstoku książkę Tacciany Astrouskiej „Kultura i protest. Inteligencja, dysydenci i...
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce po raz dwudziesty odbędą się koncerty z cyklu Muzyka bez zastrzeżeń.
Jest to prestiżowe i ważne spotkanie naukowców z całego świata. W Gdańsku trwa XI Kongres badaczy Białorusi. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy wydarzenie.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk