Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Czeskie rozważania o języku podlaskich Białorusinów 08.08.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Po swojomu" porozumiewa się wielu mieszkańców Podlasia. W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z Vratislavem Karpiszkiem z Czech, który nauczył się porozumiewać językiem podlaskich Białorusinów spod Bielska i Hajnówki. Vratislav przyjechał na Podlasie i prowadzi tu swoje badania terenowe. Opowiedział nam o refleksjach z dotychczasowego pobytu.
Odwiedzimy również Gródek, skąd wyruszyła coroczna pielgrzymka kajakowa do monasteru w Supraślu, gdzie dziesiątego sierpnia prawosławni wierni będą obchodzić święto Supraskiej Ikony Matki Boskiej
Zaprasza Maksym Fionik
Zbierają wodę i produkty żywności oraz kierują wolontariuszy na pomoc w ratowaniu miasta. „Supołka Biełarusaŭ uva Ŭrocłavie” – wrocławskie białoruskie stowarzyszenie. Włączyło się w akcje pomocowe trwające na Dolnym Śląsku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z Janem Markawem z białoruskiej diaspory we Wrocławiu o ich działaniach i możliwościach...
Białoruski zespół rockowy Relikt na Białostocczyźnie występuje z koncertami od 2009 roku. Byli laureatami festiwali Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim i Rockowisko w Hajnówce, występowali jako gwiazda na Basowiszczy.
Niemal 200 absolwentów z kraju i zagranicy przyjechało na Zjazd Absolwentów II Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. To okazja do przyjacielskich spotkań, wspomnień i rozmów. Jednak tegoroczny Zjazd był szczególny, bo w bielskich „Białorusach” do matury z języka białoruskiego przystąpiło zaledwie 3 uczniów.
Piątek 13 zawsze wywołuje wielkie zainteresowanie. W szerokiej kulturze przyjęło się, że ten dzień przynosi pecha. A w co wierzyli, czego się bali i przed czym przestrzegali Białorusini wcześniej i dziś? O tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Grupa tradycyjnego śpiewu męskiego Kasary została założona rok temu z inicjatywy muzyka Siergieja Douhuszewa. Niedawno wypuściła nowy teledysk do pieśni "Oj da sonca". O produkcji porozmawialiśmy z producentem klipu Aleksandrem Drahawozem.
Znaleźli tu swoje miejsce pod słońcem. Mark i Aksana Marko to młode małżeństwo z białoruskiego Polesia, które zamieszkało na Podlasiu. Aktywność polityczna w Białorusi zmusiła młode małżeństwo z dwójką dzieci opuścić ojczyznę i udać się na uchodźctwo. Po dwóch latach rodzina znalazła się w małej przypuszczańskiej wiosce.
Dom Twórców to instytucja, która pomaga białoruskim artystom, którzy byli zmuszeni emigrować ze swojego kraju. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez problemy z finansowaniem. Na ten temat porozmawialiśmy z Siarhiejem Douhuszawym, pomysłodawcą Domu Twórców.
W ten sposób uszanowano okrągłą rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy Wschodniej.
Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała akcję upamiętniającą Bitwę pod Orszą z 8 września 1514 roku. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły...
Tragedia ludzi przekraczających polsko-białoruską granicę opowiedziana oczyma Arsalana Azzadina, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora bielskiego szpitala. Nowy spektakl działającego w Bielsku Podlaskim Teatru Czrevo porusza temat, który jest żywy wśród mieszkańców całego Podlasia. O spektaklu opowiada autorka scenariusza i reżyser Joanna Troc.
Prowadzący:
Maksym Fionik