Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Mijają cztery lata od wyborów na Białorusi 9.08.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Te wydarzenia wpłynęły na los wszystkich Białorusinów, w szczególności zaś tych, którzy znaleźli się za kratami lub musieli wyjechać za granicę. W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy dziś o czwartej rocznicy wyborów prezydenckich na Białorusi. Gdzie dziś jest ten kraj po czterech latach od tamtych wydarzeń? Czy dalej są nadzieje na zmiany?
W dzisiejszej audycji odwiedzimy również Koźliki. Tamtejszy zespół Reczańka przygotowuje się do jubileuszu 30-lecia.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Zbierają wodę i produkty żywności oraz kierują wolontariuszy na pomoc w ratowaniu miasta. „Supołka Biełarusaŭ uva Ŭrocłavie” – wrocławskie białoruskie stowarzyszenie. Włączyło się w akcje pomocowe trwające na Dolnym Śląsku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z Janem Markawem z białoruskiej diaspory we Wrocławiu o ich działaniach i możliwościach...
Białoruski zespół rockowy Relikt na Białostocczyźnie występuje z koncertami od 2009 roku. Byli laureatami festiwali Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim i Rockowisko w Hajnówce, występowali jako gwiazda na Basowiszczy.
Niemal 200 absolwentów z kraju i zagranicy przyjechało na Zjazd Absolwentów II Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. To okazja do przyjacielskich spotkań, wspomnień i rozmów. Jednak tegoroczny Zjazd był szczególny, bo w bielskich „Białorusach” do matury z języka białoruskiego przystąpiło zaledwie 3 uczniów.
Piątek 13 zawsze wywołuje wielkie zainteresowanie. W szerokiej kulturze przyjęło się, że ten dzień przynosi pecha. A w co wierzyli, czego się bali i przed czym przestrzegali Białorusini wcześniej i dziś? O tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.
Grupa tradycyjnego śpiewu męskiego Kasary została założona rok temu z inicjatywy muzyka Siergieja Douhuszewa. Niedawno wypuściła nowy teledysk do pieśni "Oj da sonca". O produkcji porozmawialiśmy z producentem klipu Aleksandrem Drahawozem.
Znaleźli tu swoje miejsce pod słońcem. Mark i Aksana Marko to młode małżeństwo z białoruskiego Polesia, które zamieszkało na Podlasiu. Aktywność polityczna w Białorusi zmusiła młode małżeństwo z dwójką dzieci opuścić ojczyznę i udać się na uchodźctwo. Po dwóch latach rodzina znalazła się w małej przypuszczańskiej wiosce.
Dom Twórców to instytucja, która pomaga białoruskim artystom, którzy byli zmuszeni emigrować ze swojego kraju. W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jego dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez problemy z finansowaniem. Na ten temat porozmawialiśmy z Siarhiejem Douhuszawym, pomysłodawcą Domu Twórców.
W ten sposób uszanowano okrągłą rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy Wschodniej.
Diaspora Białoruska w Białymstoku zorganizowała akcję upamiętniającą Bitwę pod Orszą z 8 września 1514 roku. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły...
Tragedia ludzi przekraczających polsko-białoruską granicę opowiedziana oczyma Arsalana Azzadina, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora bielskiego szpitala. Nowy spektakl działającego w Bielsku Podlaskim Teatru Czrevo porusza temat, który jest żywy wśród mieszkańców całego Podlasia. O spektaklu opowiada autorka scenariusza i reżyser Joanna Troc.
Prowadzący:
Maksym Fionik