Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dowiemy się tu m.in. jak mogła wyglądać księżna z Połocka w XI wieku? W co mogła ubierać się młoda królowa Bona? Czy też szlachcianka z czasów powstania styczniowego.
16 tradycyjnych i historycznych białoruskich strojów można zobaczyć na wystawie „Strój” Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Wszystkie eksponaty to dzieło białoruskiej etnografki, historyczki, muzyczki i artystki Kaciaryny Vadanosavej, która musiała opuścić swój kraj z powodu represji politycznych. Przez Litwę i Ukrainę trafiła do Białegostoku, gdzie powstała znaczna część strojów prezentowanych na wystawie w Ciechanowcu, która będzie otwarta do 20 października. W audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z wernisażu wystawy.
W drugiej części programu opowiemy o białoruskiej mitologii a także spotkamy się z liderem działającego na Podlasiu zespołu Debiut.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Jest to już wieloletnia tradycja. W ramach VIII edycji Festiwalu Kierunek Wschód nie mogło zabraknąć białoruskiego akcentu. W Białostockim Centrum Kultury Uniwersyteckiej odbyła się premiera spektaklu według tworu Jevy Viežnaviec - „Pa što idzieš, voŭča?” W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy pokaz.
Ma upamiętniać dziedzictwo Białorusinów regionu.
Stowarzyszenie Dawne Podlasie rozbudowuje skansen w Puchłach.
W audycji opowiemy o zainteresowaniu teatralizowanymi wycieczkami po historii Białegostoku.
Będzie to placówka, która pomoże wznowić tradycje badań dialektologicznych białoruskich gwar poza Białorusią. W ramach wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego niedługo ma powstać Pracownia Białoruskiej Dialektologii. Badacze białoruskich gwar połączą siły by kontynuować pracy językowe poza Białorusią, przede wszystkim na Podlasiu i Wileńszczyźnie. O...
35 oraz 5 studentów rozpoczęło naukę na Katedrze Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego – odpowiednio na pierwszym roku studiów licencjackich oraz magisterskich. Katedrą od 1 października kieruje prof. Andrej Moskwin.
W audycji będziemy na wernisażu wystawy "Móc spokojnie zasnąć".
Były wspomnienia, podziękowania i życzenia dalszego rozwoju. II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce świętuje 75-lecie istnienia szkoły.
Jubileusz połączony jest z V Zjazdem Absolwentów Liceum.
Wydarzenia września w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Nie żyje Sergiusz Niczyporuk, działacz „Solidarności”, społecznik, ważna postać mniejszości białoruskiej w Polsce.
Sergiusz Niczyporuk urodził się w 1949 roku we wsi Zaleszany koło Kleszczel w rodzinie dotkniętej pacyfikacją tej miejscowości przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego" na...
Prowadzący:
Maksym Fionik