Noc (Nie)roztrzelanych poetów w Białymstoku 31.10.2024

31 października 2024

Wolny Chor, koncert "Ja nie winawaty" w Muzeum Pamięci Sybiru z okazji rocznicy "Nocy (nie)rozstrzelanych poetów", Białystok 29.10.2024, foto Anna Piotrowska
Wolny Chor, koncert "Ja nie winawaty" w Muzeum Pamięci Sybiru z okazji rocznicy "Nocy (nie)rozstrzelanych poetów", Białystok 29.10.2024, foto Anna Piotrowska



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2024-10-31 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W nocy z 29 na 30 października 1937 roku sowieckie NKWD rozstrzelało ponad 130 przedstawicieli białoruskich elit. Wśród nich byli pisarze, naukowcy, badacze, kulturalni, społeczni i państwowi działacze. Wszyscy oni zostali pochowani na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie – według niektórych historyków – spoczywają prochy 200 tysięcy zabitych w okresie stalinowskich represji, głównie Białorusinów ale także Polaków, Żydów, Ukraińców czy Rosjan. W Białymstoku pamięć ofiar stalinowskich represji uszanowano koncertem „Wolnego Chóru” złożonego z białoruskich emigrantów. W audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z tego koncertu, który odbył się w Muzeum Pamięci Sybiry.

W drugiej części programu spotkamy się z prof. Jurym Hrybouskim, który opowie o powojennych losach Białorusinów, którzy walczyli na Zachodzie u II Korpusie gen. Wł. Andersa.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Benefis Miry Łukszy 01.12.2024


Były kwiaty, życzenia i ciepła atmosfera. W Białymstoku (29.11) odbył się benefis znanej białostockiej białoruskiej poetki Miry Łukszy. Spotkanie było zorganizowane przez Centrum Białoruskiej Kultury w Białymstoku z okazji 50-lecia twórczości poetki. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość.



Podsumowanie wydarzeń listopada 29.11.2024


Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).





Autentyczny folklor podlaskich Białorusinów w wykonaniu zespołu Żemerwa 27.11.2024


Od samego początku, podstawowym jego repertuarem są pieśni, zarejestrowane w białoruskich miejscowościach na Podlasiu i Polesiu.



Zapomniana tradycja 26.11.2024


Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.





Fundacja Tutaka zaprasza do udziału w Konkursie Recytatorskim - 24.11.2024


Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...





Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024


Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok