Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Będą nowe niedźwiadki w ramach projektu „Białystok widzi mi się” 11.11.2014
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem. O projekcie w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie jeden z jego inicjatorów Łukasz Leoniuk.
W drugiej części programu spotkamy się z prof. Antonim Mironowiczem, który opowie o nowym numerze czasopisma „Orthodoxi Evropi”.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Były kwiaty, życzenia i ciepła atmosfera. W Białymstoku (29.11) odbył się benefis znanej białostockiej białoruskiej poetki Miry Łukszy. Spotkanie było zorganizowane przez Centrum Białoruskiej Kultury w Białymstoku z okazji 50-lecia twórczości poetki. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Od samego początku, podstawowym jego repertuarem są pieśni, zarejestrowane w białoruskich miejscowościach na Podlasiu i Polesiu.
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Prowadzący:
Maksym Fionik