Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Sympozjum poświęcone życiu i twórczości o. Grzegorza Sosny. 17.02.2026
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Grzegorz Sosna urodził się w 1939 roku we wsi Szernie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące z BJN w Bielsku Podlaskim, Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. W latach 70. napisał serię artykułów z zakresu historii Cerkwi Prawosławnej na Białostocczyźnie, publikowanych na łamach Cerkiewnego Wiestnika oraz Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Od lat 80. współpracował z Tygodnikiem Niwa oraz z Tygodnikiem Podlaskim – późniejszym Przeglądem Prawosławnym. W 1985 roku ukazała się pierwsza książka o. Grzegorza – „Bibliografia parafii prawosławnych na Białostocczyźnie”. W sumie w jego dorobku książkowym znajduje się ponad 40 pozycji, w tym część stworzonych we współautorstwie z matuszką Antoniną Troc-Sosną oraz Doroteuszem Fionikiem. Współpracował też z wieloma historykami i kulturoznawcami. Od marca 1987 roku był proboszczem parafii w Rybołach. W 2000 roku obronił pracę doktorską poświęconą dziejom parafii prawosławnych w granicach diecezji warszawsko-bielskiej. W 2009 roku otworzył Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w Rybołach. Zmarł w styczniu 2016 roku.
Dziesięć lat po jego śmierci sala konferencyjna Bielskiego Domu Kultury szczelnie wypełniła się znajomymi, rodziną, duchownymi, naukowcami oraz miłośnikami historii Białostocczyzny. Sympozjum zorganizowały wspólnie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Akademia Supraska.
Zaprasza Rafał Androsiuk
W niedzielnej audycji „Pad znakam Pahoni” na antenie Polskiego Radia Białystok rozmawiamy o roli kobiet – dawniej i dziś. Z okazji 8 marca program poświęcony jest kobietom i ich miejscu w życiu społecznym, gospodarczym oraz publicznym. W audycji przyglądamy się temu, jak zmieniała się rola kobiet na przestrzeni lat oraz jakie wyzwania stoją przed nimi współcześnie.
Od 1992 roku Rada Programowa Tygodnika Białorusinów w Polsce NIVA, wydała 65 publikacji książkowych. Są to książki opisujące życie i historię białoruskiej mniejszości w naszym kraju.
W audycji „Pad znakam Pahoni” opowiadamy o znanym bielskim zespole Małanka, który po kilku latach przerwy wznawia działalność i zaprasza nowych uczestników do wspólnego śpiewania. Sprawdzamy, kto może dołączyć do zespołu i jakie plany mają jego instruktorzy.
W audycji opowiemy o pilotażowym projekcie utworzenia domu przejściowego dla psów w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Porozmawiamy również o wielkopostnych pieśniach z Wierą Niczyporuk.
Od niemal 20 lat w Hajnówce działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Niedawno w audycji „Pad znakam Pahoni” mieliśmy okazję porozmawiać z jego przewodniczącym, byłym burmistrzem Hajnówki Anatolem Ochryciukiem. W ramach Uniwersytetu działa z kolei Klub Seniora MAL, o którego działalności opowie dziś Leonida Orabczuk.
Dwudziesty piąty raz popularyzują białoruską kulturę, literaturę, język literacki i gwarę. W II Liceum ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce odbył się jubileuszowy wojewódzki konkurs "Białoruska Gawęda".
Na scenie Białostockiego Teatru Lalek wiersze i fragmenty prozy w języku białoruskim, a także artystyczne materiały wideo inspirowane literaturą białoruską. W Białymstoku zakończył się V Międzynarodowy Konkurs Recytatorski z okazji Dnia Języka Ojczystego.
W tym roku konkurs zebrał uczestników z Polski, Białorusi, Litwy, USA, Izraela i Hiszpanii – organizatorzy...
Wydarzenia lutego w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Białoruskie Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
W audycji opowiemy o innowacyjnych metodach resocjalizacji w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Spotkamy się również z uczniami i nauczycielami białoruskiego Gimnazjum im. Franciszka Skaryny w Wilnie.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk