Franek Kanalarz – deweloper, który postawił miasto pośrodku pustyni. Susana, która zamówiła w banku whoppera z serem, bo przestała się bać. Manuel, który przez trzydzieści lat nie wychodził z domu. Pedro, syn obwoźnego handlarza, który zamiast mówić „Nie ma Boga, można wszystko”, powiedział „Zmarł Franco, można tańczyć w damskim szlafroku”. Pilar, która chciała stworzyć nową hiszpańską kobietę. Ada, która była skłoterką, a potem została pierwszą burmistrzynią w historii Barcelony. To o nich jest ta książka.
Jest to też książka o Hiszpanii – kraju, który był przykładem sukcesu, ale z dnia na dzień zmienił się w „chorego człowieka Europy”. Wtedy na miejsce dawnej opowieści o Hiszpanii pojawiła inna: o nierozwiązanych konfliktach z przeszłości, o cenie rozwoju, o kraju, który zrobił gigantyczny skok – okazało się jednak, że ku kryzysowi.
W 2008 roku Hiszpania, tez wzorcowo powstający z kolan tygrys Europy, wpada w ostry poślizg i przez następne lata dramatycznie się chwieje. Reporterka Lipczak jest na miejscu. Rozmawia z obywatelami, którzy chcą zrozumieć, co naprawdę stało się w ich kraju i jak przetrwać kryzys.
Fragmenty książki Aleksandry Lipczak „ Ludzie z Placu Słońca” na antenie od poniedziałku do piątku o 9:40 i 22:50, czyta Paulina Raczyło. Poleca wydawnictwo Dowody na istnienie, Audioteka i Polskie Radio Białystok. Adaptacja Mirosław Bielawski, realizacja Kamil Kalicki.
Inspirująca i motywująca historia ojca, który jeszcze przed narodzeniem swoich córek – Venus i Sereny – przygotował dla nich odważny plan na życie, który realizowany systematycznie i konsekwentnie, zaowocował jednym z największych sukcesów w historii zawodowego tenisa. Od poniedziałku do piątku na antenie Polskiego Radia Białystok.
Wołodymyr Zełenski. Od wybuchu wojny w Ukrainie to nazwisko jest na ustach całego świata. Żywy symbol walki o wolność i jego droga od najmłodszych lat, przez role komediowe do politycznego lidera, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy. „Zełenski. Biografia” autorstwa Wojciecha Rogacina – absolwenta filologii polskiej filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku...
Czy żeby być szczęśliwym trzeba być bogatym? Wielu powie: Tak, to oczywiste. Są jednak ludzie którzy pozbywają się zbędnych rzeczy i żyją jak asceci.
Minimalizm to sezonowa moda bogatych ludzi czy recepta na życie w trudnych czasach? Między innymi o tym jest książka
Anny Mularczyk-Meyer.
Dlaczego Rosja kocha Putina, kiedy prawie cały świat ma go za zbrodniarza? To pytanie, na które odpowiedzi szukała znana reportażystka Barbara Włodarczyk. O to pytała Rosjan.
Młoda aktorka, Klara, ma szansę zagrać w filmie rolę życia. Aby przygotować się do tego zadania, wstępuje do wojska, do służby przygotowawczej. Nowa powieść Agnieszki Kareckiej na antenie Polskiego Radia Białystok.
Michał Listkiewicz – sędzia, działacz piłkarski, wreszcie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej – jest bohaterem najnowszej książki duetu dziennikarzy „Przeglądu Sportowego” Łukasza Olkowicza i Piotra Wołosika. Bohaterem, a jednocześnie narratorem, bo to on opowiada o swoim życiu – o dzieciństwie w towarzystwie wielkich gwiazd polskiej sceny, rodzinnej tragedii,...
"Opowieść wigilijna” Karola Dickensa to książka, która należy do klasyki literatury światowej. Historia niezwykłej przemiany głównego bohatera - Scrooge'a - związana jest z Bożym Narodzeniem.
W Tatrach Zachodnich dochodzi do zaginięcia młodej kobiety z Warszawy. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a potem przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry, miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama – mimo to wedle ustaleń policji szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech...
Bohaterami opowiadań są zwyczajni ludzie mający różne problemy, żyjący w różnych miejscach i czasie. Łączy ich postać Śmierci.