Franek Kanalarz – deweloper, który postawił miasto pośrodku pustyni. Susana, która zamówiła w banku whoppera z serem, bo przestała się bać. Manuel, który przez trzydzieści lat nie wychodził z domu. Pedro, syn obwoźnego handlarza, który zamiast mówić „Nie ma Boga, można wszystko”, powiedział „Zmarł Franco, można tańczyć w damskim szlafroku”. Pilar, która chciała stworzyć nową hiszpańską kobietę. Ada, która była skłoterką, a potem została pierwszą burmistrzynią w historii Barcelony. To o nich jest ta książka.
Jest to też książka o Hiszpanii – kraju, który był przykładem sukcesu, ale z dnia na dzień zmienił się w „chorego człowieka Europy”. Wtedy na miejsce dawnej opowieści o Hiszpanii pojawiła inna: o nierozwiązanych konfliktach z przeszłości, o cenie rozwoju, o kraju, który zrobił gigantyczny skok – okazało się jednak, że ku kryzysowi.
W 2008 roku Hiszpania, tez wzorcowo powstający z kolan tygrys Europy, wpada w ostry poślizg i przez następne lata dramatycznie się chwieje. Reporterka Lipczak jest na miejscu. Rozmawia z obywatelami, którzy chcą zrozumieć, co naprawdę stało się w ich kraju i jak przetrwać kryzys.
Fragmenty książki Aleksandry Lipczak „ Ludzie z Placu Słońca” na antenie od poniedziałku do piątku o 9:40 i 22:50, czyta Paulina Raczyło. Poleca wydawnictwo Dowody na istnienie, Audioteka i Polskie Radio Białystok. Adaptacja Mirosław Bielawski, realizacja Kamil Kalicki.
Trzecia, po "Lekarce nazistów" i "Złodziejce listów" powieść łomżanki Anny Rybakiewicz. Tym razem bohaterką jest młoda kobieta, która prowadzi podwójną grę z niemieckim wywiadem podczas wojny.
Czy opisane przez Elizę Orzeszkową dzieje bohaterów "Nad Niemnem" były oparte o fakty, czy były literacką fikcją? Robert Pawłowski przedstawia dalsze losy postaci z powieści.
Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.
Ryszard Skibiński - legendarny muzyk Kasy Chorych, wirtuoz gry na harmonijce ustnej, wielka osobowość, którą zabił nałóg. "Skiba. Niedokończony blues” to pierwsza biografia legendy białostockiego bluesa.
„Bardzo cichy rozwód” to kolejna powieść Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych intryg kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru. Tym razem bohaterami powieści jest para niedoszłych rozwodników, którzy wspólnie muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom.
Czy znacie życiorysy polskich autorów lektur ze szkoły? Na pewno wszystko wiecie o Mickiewiczu, Sienkiewiczu, Konopnickiej i im podobnych posągowych postaciach polskiej literatury? Sławomir Koper w swej najnowszej książce opowiada historie, o których nie dowiecie się z oficjalnych biografii...
Czy można odciąć się od przeszłości i zacząć wszystko od nowa? Najnowsza powieść Anny Szczęsnej "Przystań nad Wisłą" w Polskim Radiu Białystok.
Jak to się stało, że do wielkiej naukowej rewolucji doszło właśnie w Polsce? Skąd się wziął geniusz Mikołaja Kopernika, jak wyglądało jego życie - to wszystko w brawurowej biografii uczonego, który zmienił nasze miejsce we Wszechświecie?
Debiutancka powieść łomżanki Anny Rybakiewicz o obowiązku, miłości i wierności przysiędze - "Lekarka nazistów" na antenie Polskiego Radia Białystok.